Zaloguj
Reklama

Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mycie zębów
Fot. medforum
Mycie zębów
(5)
Reklama

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo poważny problem dla pacjenta i nie powinien być on bagatelizowany. W przypadku gdy nie będzie ono leczone może doprowadzić do poważnych problemów w tym wypadania zębów. Jeśli zauważymy jakiekolwiek problemy z dziąsłami (ból, opuchlizna, krwawienie itp.) należy skontaktować się ze stomatologiem.

Objawy i przebieg zapalenia dziąseł

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż ma problemy z zapaleniem dziąseł, dopiero w momencie silnego bólu, krwawienie, niemożności pogryzienia pokarmu czy picia, zgłaszają się oni do stomatologa. Wiele osób przestaje w tym okresie myć zęby, myśląc, iż objawy ustąpią same.

Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł jest najczęściej brak bądź niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej, zwraca się także szczególną uwagę na dietę (rodzaj spożywanych pokarmów), palenie papierosów oraz inne używki.

Nie należy zapominać o chorobach, które mogą prowadzić problemów i zapalenia dziąseł (np. cukrzyca czy białaczka), ale także o okresie „burzy hormonalnej” w czasie dojrzewania czy przekwitania i oczywiście okres ciąży. Zażywanie niektórych leków ma także wpływ na rozwój zapalenia dziąseł.

Wśród najczęściej wymienianych objawów znajdują się:

  • ból w okolicy dziąseł,
  • ucisk w jamie ustnej,
  • posmak ropy w ustach,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • podkrwawianie,
  • chwianie się i wypadanie zębów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie dziąseł

Wizyta u stomatologa, pomoże nam zrozumieć, przyczynę, problemów z naszymi dziąsłami (zapalenie). Aby pozbyć się tego problemu konieczne jest całkowite i dokładne usunięcie kamienia nazębnego (który się tam nagromadził), przestrzeganie codziennej higieny jamy ustanej (dokładne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej, płynu do higieny jamy ustanej). Pamiętajmy, iż zęby muszą nam służyć przez całe życie dlatego warto o nie zadbać.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze