Zaloguj
Reklama

Zapalenie ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Czyszczenie uszu
Fot. Shutterstock
Czyszczenie uszu
(4)
Reklama

Ślinianki to niewielkie narządy gruczołowe odpowiedzialne za produkcję śliny, która zwilża błony śluzowe jamy ustnej i ułatwia trawienie oraz przełykanie. Jak każdy narząd w naszym ciele również ślinianki mogą zostać zajęte procesem chorobowym.

Objawy i przebieg zapalenia ślinianek

Najczęstsze objawy zapalenia ślinianek to powiększony guzek w okolicy zausznej lub podżuchwowej. Obrzękniętej śliniance towarzyszy zwykle ból, zarówno podczas przełykania pokarmów, jak i dotyku zajętego miejsca. Chore ślinianki wydzielają również mniej śliny, co powoduje suchość jamy ustnej i problemy z jedzeniem.  Ucisk gruczołów może powodować wypływanie treści ropnej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie ślinianek

Zapalenie ślinianek może być wywołane wieloma przyczynami. Najpopularniejsza z nich to choroba wirusowa, nazywana potocznie świnką, która dotyka ślinianek przyusznych i pojawia się zwykle w wieku dziecięcym.

Chorować mogą też jednak osoby dorosłe, a schorzenie wiąże się wtedy z większych ryzykiem powikłań. Inne możliwe przyczyny zapalenia ślinianek musi również zdiagnozować lekarz, by  w razie konieczności zalecić antybiotykoterapię lub dalszą diagnostykę.

Leczenie zapalenia ślinianek

Aby doraźnie zmniejszyć objawy bólowe zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, o ile nie występują przeciwwskazania do ich zażycia. Ulgę może przynieść też czasowe powstrzymanie się od spożywania pokarmów twardych i/lub mocno doprawionych, które stymulują wydzielanie śliny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze