Zaloguj
Reklama

Zapalenie zatok szczękowych - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Sylwia Płusa
Ból zatok
Fot. Pantherstock
Ból zatok
(4)
Reklama

Zatoki szczękowe należą do zatok przynosowych. Ze względu na bliskość przewodów nosowych, zapalenie z błony śluzowej nosa, może łatwo przenosić się na ich obszar. Jednocześnie odpływ wydzieliny z zatok jest utrudniony, przez co łatwo dochodzi do ich stanu zapalnego, który może manifestować się jako zapalenie ostre lub przewlekłe. Wyróżniamy również zapalenia zatok o przebiegu wirusowym (zwykle łagodniejsze) i bakteryjnym.

Zapalenie zatok szczękowych - Objawy i przebieg

Najczęstsze objawy ostrego zapalenia zatok to wyciek wydzieliny z nosa oraz ból głowy. Ból o charakterze zatokowym możemy rozpoznać poprzez pochylenie głowy w dół - jeśli rzeczywiście pochodzi on z zatok, będzie się nasilał w tej sytuacji.

Zapalenie zatok szczękowych - Kiedy udać się do lekarza

Do wizyty u lekarza powinno skłonić nas:

  • przedłużone utrzymywanie się objawów,
  • wysoka gorączka (>39 stopni),
  • stopniowe pogorszanie się stanu pacjenta, zamiast oczekiwanej z upływem czasu poprawy.

Niepokojący jest również wyciek ropnej wydzieliny z nosa lub dołączenie innych objawów ogólnych.

Zapalenie zatok szczękowych - Leczenie

Aby doraźnie zmniejszyć dolegliwości bólowe można zażyć  niewielką dawkę leku przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego, na przykład ibuprofenu. Jeśli dodatkowo bólowi towarzyszy uczucie zatkania nosa, dobre efekty może przynieść zażycie łączonych preparatów ibuprofenu  i pseudoefedryny- należy jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania do ich używania (m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, ciąża).

Warto także skorzystać z porady lekarza w sprawie przyjmowania leków przeciwbólowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze