Badanie RTG w diagnozowaniu próchnicy

Badanie RTG jest niezwykle przydatne w diagnozowaniu próchnicowych ubytków zębowych.
Na zdjęciu, zmiany te widoczne są jako przejaśnienia o nieregularnych kształtach i wyraźnych granicach, w obrębie twardych tkanek zębowych. Możliwość zdiagnozowania próchnicy na podstawie zdjęcia RTG możliwa jest dzięki demineralizacji tkanek twardych, dzięki której widoczna jest różnica w zaciemnieniu obszarów zdrowych i obszarów, gdzie proces demineralizacji postępuje.
Według Mloska, ubytki na zdjęciu RTG można zobaczyć dopiero wtedy, gdy demineralizacja sięgnie pułapu 40%- 50%. Obraz jaki zostanie uzyskany, zależy od wielu czynników, między innymi od cech osobniczych oraz od techniki wykonania zdjęcia. Istotną, techniczną kwestią, jest przełożenie obrazu z trójwymiarowego na dwuwymiarowy, co powoduje nakładanie się struktur zęba pokazując również inne zmiany patologiczne zachodzące w obrębie tkanek twardych zęba, co może prowadzić do mylnej interpretacji.
Bardzo pomocna w tej sytuacji okazuje się radiologia cyfrowa, która w przeciwieństwie do klasycznej radiologii nie wymaga kliszy a wyniki można uzyskać w formie zapisu danych na dowolnym nośniku. Eliminuje ona również różnego rodzaju błędy, które mogą być efektem procesu wywoływania kliszy a zdjęcia są gotowe już w kilka sekund po ich wykonaniu, na ekranie komputera. [1]
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- [1] „Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej” E. Jodkowska, L. Wagner, Bestom DENTOnet.pl 2009
Kategorie ICD:
- Tagi:
- rtg,
- próchnica,
- demineralizacja