Zaloguj
Reklama

Bladość dziąseł: przyczyny

Pielęgnacja ust i warg
Fot. medforum
Pielęgnacja ust i warg
(0)

Typowo dziąsła mają barwę różową. Ich kolor jest jednak cechą osobniczą – jedni ludzie mają jaśniejsze, a inni ciemniejsze dziąsła i jest to stan całkowicie prawidłowy. Zdarza się jednak, że pacjent zauważy, że jego dziąsła stały się zdecydowanie bardziej blade niż wcześniej – jakie mogą być przyczyny bladości dziąseł i czy problem ten trzeba skonsultować z jakimś specjalistą?

Reklama

Jedną z najczęstszych przyczyn bladości dziąseł jest anemia. Spowodowana ona może być różnymi przyczynami – doprowadzić do niej może niedobór żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego, niedokrwistość występować może również i w przebiegu różnych chorób przewlekłych. O tym, że za bladość dziąseł odpowiada właśnie anemia, przekonywać mogą dodatkowe występujące u pacjenta objawy, takie jak np. stałe poczucie zmęczenia czy bladość skóry.

Inną możliwą przyczyną bladości dziąseł jest pojawienie się w ich obrębie zmian określanych jako leukoplakia. Zazwyczaj przybierają one postać niewielkich, białawych plamek. Przyczyn leukoplakii nie udało się do tej pory jednoznacznie określić, zauważalne jest jednak to, że częściej występuje ona np. u osób palących papierosy oraz u tych, u których często dochodzi do drobnych urazów w jamie ustnej (takowe mogą występować np. w związku z korzystaniem z nie do końca dopasowanej protezy zębowej).

Kolejnym możliwym podłożem bladości dziąseł jest menopauza. Związane z nią jest obniżenie ilości estrogenów w organizmie, czego przejawem może być blednięcie błon śluzowych w kobiecym organizmie, w tym również właśnie i dziąseł.

Powody, przez które występuje bladość dziąseł, jak widać, mogą być bardzo różne. W razie zaobserwowania u siebie takiego problemu zdecydowanie warto udać się do lekarza – w końcu zblednięcie dziąseł może być np. wynikiem anemii, która może wymagać suplementacji żelaza czy witaminy B12.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze