Zaloguj
Reklama

Ból głowy a… chore zęby. Co powinno Cię zaniepokoić?

Ból głowy i zatok
Fot. panthermedia
Ból głowy i zatok
(0)

Czy ból głowy może być spowodowany przez… chore zęby? Próchnica, problemy z dziąsłami, stan zapalny mogą powodować wiele negatywnych skutków, a jednym z nich jest właśnie ból głowy.

Reklama

Zęby, które znajdują się w jamie ustnej, osadzone są w kościach szczęki i żuchwy. Niekiedy szukając przyczyn uporczywego, męczącego bólu głowy, nawet nie przypuszczamy, że problemem mogą być choroby przyzębia. Przyczyn bólu głowy upatrujemy zazwyczaj w stresie czy niewyspaniu. Okazuje się jednak, że w przypadku nawracających, męczących migren warto odwiedzić stomatologa. Zaawansowana próchnica to nic innego jak skutek aktywności bakterii. Infekcje bakteryjne mogą prowadzić nie tylko do pojawienia się próchniczych plam i przebarwień, ale również do ukruszeń czy złamań zębów. Niejednokrotnie odsłonięciu ulegają nerwy, które narażone na kontakt z jedzeniem czy piciem powodują przeszywający ból.

Podrażnione nerwy wysyłają sygnały nerwowe do mózgu, czego skutkiem niejednokrotnie jest również ból głowy. Inną przyczyną występowania bólu głowy jest tzw. bruksizm. Mianem bruksizmu określa się nerwowe zaciskanie zebów i nieświadome zgrzytanie nimi np. w czasie snu. Zgrzytanie prowadzi do rozchwiania zębów, ubytków w koronie zębów, pęknięć szkliwa praz pojawienia się uporczywego bólu głowy. Kolejną przyczyną bólu głowy o podłożu stomatologicznym może być tzw. efekt Gordona. Występuje w zębach sąsiadujących z miejscem, gdzie jest ubytek, a w konsekwencji prowadzi do rozchwiania zęba w zębodole. Skutkiem efektu Gordona są również uporczywe bóle głowy. Pamiętajmy, że nieleczone choroby zębów i przyzębia mogą powodować nie tylko bóle głowy, ale również wpływać na prawidłowe funkcjonowanie serca, nerek czy płuc! Nie bagatelizujmy pierwszych objawów, jeśli tylko zauważymy, że z zębami dzieje się coś złego lub towarzyszy nam silny ból głowy o nieznanym podłożu – udajmy się do stomatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze