Zaloguj
Reklama

Bonding zębów: czym jest, wskazania i przeciwwskazania

Wizyta u dentysty
Fot. pantherstock
Wizyta u dentysty
(5)

Bonding to metoda stosowana w ramach stomatologii estetycznej. Jak dokładnie przebiega zabieg? Co można osiągnąć? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Reklama

Czym jest bonding?

Bonding to mikroinwazyjny sposób odbudowy zębów. Do odbudowy powierzchni zębowych wykorzystuje się żywice kompozytowe, których odcień można odpowiednio dostosować, a sam kompozyt łatwo wymodelować. Dzięki temu udaje się uzyskać bardzo naturalny odcień i kształt. Co ważne, żywice kompozytowe bardzo dobrze wiążą się z powierzchnią zęba, dzięki czemu jest to zabieg trwały.

Zabieg jest stosunkowo prosty. Najpierw dopiera się odpowiedni kolor kompozytu. Następnie lekarz dentysta oczyszcza powierzchnię zęba i odpowiednio go przygotowuje do dalszych działań. Przed nałożeniem żywicy ząb jest lekko wytrawiany kwasem, a następnie nakłada się żywicę. Ostatnia warstwa, którą nakłada lekarz dentysta, to materiał barwny dobrany do pozostałych zębów pacjenta, a następnie utwardzony lampą stomatologiczną.

Jakie wady i zalety ma bonding?

Wśród największych zalet bondingu wymienia się to, że zabieg jest stosunkowo szybki do przeprowadzenia – cały proces odbudowy zęba zakończy się na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Co ważne, zabieg pozwala szybko usunąć przebarwienia i wyrównać zęby. Zabieg nie należy do bardzo bolesnych i nie jest inwazyjny. W przeciwieństwie do zakładania licówek bonding jest odwracalny. Wśród minusów stosowania bondingu należy wymienić przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak produkty spożywcze, które ze względu na zawartość naturalnych barwników łatwo przebarwiają materiał kompozytowy. Kawa, herbata, czerwone wino spożywane często będą wpływać na odcień kompozytu, stąd trzeba pamiętać o systematycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym celem oczyszczenia zębów. Żywice kompozytowe wraz z upływem czasu kruszeją, stąd żywotność takiego zabiegu szacuje się na około 5 lat.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabieg nie jest zalecany do wykonywania na większej ilości zębów. Sprawdza się w przypadku pojedynczych. Dodatkowo zabiegu nie można wykonać u osób borykających się z bruksizmem, chorobami dziąseł i przyzębia. Przeciwwskazaniem jest również próchnica.

Przed wykonaniem zabiegu należy skontaktować się z lekarzem dentystą, aby ocenił stan uzębienia i określił możliwości wykonania zabiegu

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze