Zaloguj
Reklama

Brak zębów bądź liczne w nich ubytki mogą prowadzić do różnych chorób

Dbanie o zęby
Fot. Panthermedia
Dbanie o zęby
(0)

Najnowsze doniesienia naukowe, przeprowadzone w różnych Ośrodkach (w tym w University of Minnesota w Minneapolis czy Nagoya) pokazują, że brak uzębienia, liczne w nim ubytki, choroby dziąseł czy stany zapalne jamy ustnej o charakterze przewlekłym mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób. Stomatolodzy apelują by dbać o zęby od najmłodszych lata (dotyczy to także zębów mlecznych u dzieci). Jakie choroby mogą wynikać z problemów bądź braków w uzębieniu?

Reklama

Krwawienie z dziąseł, ich ból, sinawy kolor, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, opuchlizna, głębokie ubytki próchnicowe, ropnie zębopochodne, nieprawidłowo wyleczone zęby - głównie kanałowo, stany zapalne obejmujące jamę ustną czy duże ubytki w uzębieniu bądź ich całkowity brak stanowią oznakę, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego i jest on mocno nadwyrężony. Co ważne jest to w większości przypadków objaw wielu chorób.

Wśród najczęściej wymienianych chorób znajdują się te obejmujące:

  1. Nerki, które odpowiadają za filtrowanie różnego rodzaju toksyn z naszego organizmu. Do nich trafia krew zawierająca toksyczne produkty przemiany materii. Część związków potrzebnych naszemu organizmowi wraca do krwi, część trafia do pęcherza moczowego (gdzie jest wydalana). Bardzo duża ilość toksyn pochodzi jak wykazano z popsutych, niedoleczonych zębów i dziąseł, które jeśli nie trafią do moczu mogą uszkodzić nerki. Co w konsekwencji może doprowadzić do kłębuszkowego zapalenie nerek.
  2. Mięsień sercowy, który może ulec poważnym uszkodzeniom na skutek infekcji o podłożu bakteryjnym. Bakterie obecne w całej jamie ustnej przenikają bowiem do krwiobiegu, docierają do serca i mogą prowadzić do jego zapalenia a nawet zawału. Bardzo często przyczyniają się do zapalenia zastawek. Brak uzębienia bądź duże ubytki w uzębieniu i problemy z dziąsłami w wielu przypadkach są oznaką problemów z krążeniem. Kamień nazębny może także prowadzić do rozwoju miażdżycy tętnic szyjnych, które jak wiemy zaopatrują mózg w krew.
  3. Układ pokarmowy a dokładnie żołądek. Bakterie H. pylori obecne w płytce nazębnej mogą prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej. Co z kolei może prowadzić do raka żołądka. Kluczową kwestią jest to by nie dopuścić do przedostania się tych bakterii z jamy ustnej do żołądka.

Ostatnie badania pokazują, że utrata zębów i bardzo zła kondycja dziąseł w znacznym stopniu zwiększają ryzyko  zachorowania na wiele rodzajów nowotworów w tym nowotwory: płuc, szyi oraz głowy. Co ciekawe na podstawie badań opublikowanych na łamach pisma „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention” wysunięto podejrzenie, że ryzyko zachorowania na wyżej wymieniony nowotwór wzrasta wraz z liczbą utraconych zębów.

W związku z powyższym lekarze apelują by przynajmniej raz w roku udać się na wizytę do stomatologa co pozwoli uchronić przed różnego rodzaju niebezpiecznymi dla naszego zdrowia a nawet życia chorobami.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze