Zaloguj
Reklama

Choroby jamy ustnej a ryzyko raka wątroby

Leczenie zębów
Fot. pantherstock
Leczenie zębów
(0)

O tym, że zaniedbania higieniczne dotyczące zdrowia jamy ustnej stwarzają zagrożenie dla zdrowia całego organizmu, wiadomo nie od wczoraj – od lat zwraca się uwagę na to, że choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób kardiologicznych czy udaru mózgu. W ostatnim czasie naukowcy z Queen's University Belfast przeprowadzili natomiast analizy dotyczące związku pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem nowotworów przewodu pokarmowego – okazało się, że istnieje wyraźna zależność pomiędzy problemami stomatologicznymi a jednym z należących do tej grupy nowotworów.

Reklama

Swoje badania brytyjscy uczeni przeprowadzili na grupie prawie 470 tysięcy pacjentów. Wstępnie specjaliści pozyskiwali od pacjentów informacje na temat tego, czy występowały u nich jakieś problemy dotyczące zdrowia jamy ustnej – pytano ich o występowanie takich nieprawidłowości, jak np. krwawienie dziąseł, zmiany owrzodzeniowe w jamie ustnej czy ubytki zębowe.

Później, w trakcie trwającego 6 lat okresu obserwacji, sprawdzano, u jakiej ilości pacjentów wystąpił jakiś nowotwór przewodu pokarmowego – tego rodzaju schorzenie rozwinęło się u ponad 4 tysięcy badanych. Spośród tych osób, które zachorowały na nowotwór, 13% z nich zgłaszało występowanie u siebie jakichś chorób jamy ustnej.

W dalszej kolejności sprawdzano, czy istnieje jakiś związek pomiędzy chorobami jamy ustnej a konkretnymi nowotworami przewodu pokarmowego. Okazało się, że dla większości z tych schorzeń nie zaobserwowano takowego powiązania, zauważono jednak to, że choroby stomatologiczne mogą w znaczący sposób zwiększać ryzyko zachorowania na raka wątroby.

W tej chwili nie jest jasne, dlaczego choroby jamy ustnej miałyby zwiększać ryzyko raka wątroby – jedną z hipotez jest ta, według której osoby z ubytkami zębowymi spożywały mniej zróżnicowaną, bardziej płynną dietę i przez to dostarczane do ich organizmów miały być zmniejszone ilości niezbędnych składników odżywczych, co miałoby finalnie zwiększać ryzyko choroby nowotworowej. Pewna jest tutaj natomiast inna rzecz: otóż od stanu zdrowia jamy ustnej z całą pewnością zależne jest ogólne zdrowie człowieka i dlatego pacjenci nie powinni dopuszczać do pojawiania się u nich zaniedbań higienicznych dotyczących tejże przestrzeni ciała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze