Zaloguj
Reklama

Choroby przyzębia a nowotwory przełyku i żołądka

Pasta do zębów
Fot. pantherstock
Pasta do zębów
(0)

Od dawna lekarze zwracają uwagę na to, że od zdrowia jamy ustnej zależeć może zdrowie całego organizmu. Wyniki kolejnych, przeprowadzanych badań naukowych, tylko to potwierdzają – badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health przekonują, że choroby przyzębia w znaczący sposób mogą zwiększać ryzyko raka przełyku oraz raka żołądka.

Reklama

Badacze ze wspomnianej wyżej placówki analizowali dane dotyczące stosunkowo dużej ilości pacjentów – dysponowali oni bowiem danymi o ponad 98 tysiącach kobiet (zebranymi w latach 1992-2014) oraz o ponad 49 tysiącach mężczyzn (pochodzącymi z lat 1988-2016). Specjaliści brali pod uwagę takie aspekty, jak występowanie u badanych osób chorób przyzębia, utrata zębów, styl życia, a także dieta oraz pojawienie się u pacjentów takich schorzeń, jak rak żołądka czy rak przełyku.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych uczeni zaobserwowali, że choroby przyzębia zdecydowanie mogą zwiększać ryzyko dwóch wspomnianych wyżej chorób nowotworowych – w przypadku raka przełyku ryzyko to było zwiększone o 43%, w przypadku zaś raka żołądka zwiększone ono było o aż 52%. Naukowcom udało się również zauważyć, że do zwiększonego ryzyka nowotworów żołądka i przełyku prowadzić mogła także utrata zębów.

Badaczy zainteresowało to, dlaczego choroby przyzębia miałyby zwiększać zagrożenie wystąpieniem chorób nowotworowych układu pokarmowego. Wysunęli oni pewne teorie – według jednej z nich niedostateczna higiena jamy ustnej, prowadząca do chorób przyzębia, miałaby również skutkować produkcją endogennych związków z grupy nitrozoaminy, które powiązywane są natomiast z ryzykiem rozwoju raka żołądka.

W tej chwili trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego choroby przyzębia miałyby zwiększać ryzyko raka żołądka i raka przełyku – jak jednak pokazują opisywane badania, korelacja pomiędzy wymienionymi problemami jak najbardziej może istnieć. Z całą jednak pewnością doniesienia amerykańskich badaczy są kolejnym argumentem przemawiającym za tym, jak bardzo istotna jest dbałość o utrzymanie higieny jamy ustnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze