Zaloguj
Reklama

Czy warto czyścić język i jak powinno się to robić?

Język
Fot. Shutterstock
Język
(0)

Niektórzy ludzie, poza szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, podejmują się również oczyszczania języka. W pewnym stopniu ostatnia z wymienionych czynności rzeczywiście może wspierać utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej. Czy jednak korzyści płynące z oczyszczania języka są na tyle duże, by zalecać dołączenie tej czynności do rutynowego mycia zębów? Jak powinno się oczyszczać język i czy z czynnością tą jest związane jakiekolwiek ryzyko?

Reklama

Oczyszczanie języka nie wydaje się zbyt popularne – tak jak zresztą bez trudu można natknąć się na wszechobecne zalecenia dotyczące mycia zębów czy ich nitkowania, tak znaleźć informacje dotyczące oczyszczania języka zazwyczaj nie jest już tak łatwo. Regularne czyszczenie języka może natomiast przynosić pewne korzyści – warunkiem jest tutaj jednak to, aby pacjenci wykonywali tę czynność w odpowiedni sposób.

Do oczyszczania języka skorzystać można zarówno z dedykowanych temu przyrządów (chociażby część producentów szczotek elektrycznych oferuje specjalne, przeznaczone do tego głowice), ale i ze zwyczajnej szczoteczki do zębów. Czyszczenie języka powinno być rozpoczynane od najdalszej jego części – pacjenci muszą jednak zachować ostrożność, ponieważ sięgnięcie szczoteczką zbyt głęboko może sprowokować odruch wymiotny. Po pierwszym oczyszczeniu powierzchni języka urządzenie powinno zostać przepłukane czystą wodą, potem czyszczenie języka można powtórzyć. Ogólnie warto tutaj podkreślić, że oddziaływania mające na celu oczyszczenie języka powinno się podejmować już po umyciu samych zębów oraz nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych.

Umiejętnie przeprowadzone czyszczenie języka nie powinno sprawiać żadnego zagrożenia, czasami jednak pacjenci przyciskają urządzenia czyszczące zbyt mocno – może to skutkować bólem lub krwawieniem i wtedy czynność należy przerwać.

Jakie natomiast miałyby być efekty czyszczenia języka? Zwolennicy tej czynności przekonują, że możliwe dzięki temu jest zmniejszenie ilości patogennych bakterii w jamie ustnej czy zwiększenie świeżości oddechu. Z drugiej jednak strony, wyniki dotychczas przeprowadzonych badań są niejednoznaczne – niektórzy badacze donoszą, że oczyszczanie języka nie ma wpływu na ilość bakterii w jamie ustnej, inni zaś przyznają, że można dzięki tej czynności doprowadzić do ograniczenia ilości drożdżaków, ale tylko z wykorzystaniem do czyszczenia odpowiednich szczoteczek.

W tej chwili ciężko więc jednoznacznie zalecać dołączenie oczyszczania języka do rutynowej pielęgnacji jamy ustnej, jeżeli jednak czynność ta przeprowadzana jest odpowiednio, to nie powinna ona zaszkodzić pacjentowi i nie ma powodów, aby odradzać jej wykonywanie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze