Zaloguj
Reklama

Dlaczego otyłość może zwiększać ryzyko chorób przyzębia?

Problemy z uzębieniem
Fot. panthermedia
Problemy z uzębieniem
(0)

Obecnie stomatolodzy wspominają coraz więcej o chorobach przyzębia – zwracają oni na nie coraz większą uwagę zarówno ze względu na to, że występują one u coraz większej ilości pacjentów, ale i przez to, że stwarzają one wiele różnych zagrożeń zdrowotnych (donoszono już niejednokrotnie o ich związku chociażby z chorobami układu krążenia). W ostatnim czasie pojawiła się z kolei publikacja naukowców z Case Western Reserve University, którzy wspominają o istnieniu zależności pomiędzy chorobami przyzębia a nadmierną masą ciała.

Reklama

O zagrożeniach związanych z otyłością od wielu już lat wspomina się bardzo dużo – lekarze zwracają uwagę na to, że nadmierna masa ciała sprzyja m.in. nadciśnieniu tętniczemu czy zaburzeniom gospodarki węglowodanowej w postaci cukrzycy. Im jednak więcej przeprowadzanych jest badań, tym okazuje się, że otyłość nasila ryzyko wystąpienia u ludzi wielu różnych, zasadniczo niekojarzących się z nią problemów. Mało kto powiązałby nadmierną masę ciała ze zwiększonym ryzykiem chorób przyzębia, tymczasem – jak donoszą badacze z amerykańskiej, wspomnianej wyżej placówki – takowa korelacja może jak najbardziej istnieć.

Naukowcy dokonali przeglądu różnych, przeprowadzonych wcześniej przez innych specjalistów, badań i ich konkluzja była taka, że pacjenci, którzy mieli nieprawidłowe, podwyższone BMI, obwód talii czy zwiększony odsetek tkanki tłuszczowej w organizmie, obarczeni byli znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia u nich chorób przyzębia. Znane jest to, że nasilona możliwość pojawienia się schorzeń jamy ustnej występuje u tych ludzi, w których organizmach toczy się stan zapalny – otyłość, o czym wspomina się od dłuższego czasu, może prowadzić do wystąpienia zapalenia i tym też tłumaczono istnienie korelacji pomiędzy nadmierną masą ciała a chorobami przyzębia.

Sami autorzy opisanego tutaj badania przyznali, że w tej chwili ciężko ich odkrycia wykorzystać w praktyce klinicznej – konieczne jest bowiem przeprowadzenie badań, których wyniki zbliżyłyby medycynę do lepszego zrozumienia zależności pomiędzy masą ciała a chorobami przyzębia. Ich przeprowadzenie wydaje się jak najbardziej zasadne – zainteresowanie budzi chociażby to, czy utrata nadmiernej masy ciała może skutkować zmniejszeniem nasilenia stanów zapalnych przyzębia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze