Zaloguj
Reklama

E-papierosy a zdrowie jamy ustnej i choroby przyzębia

Elektroniczny papieros
Fot. Panthermedia
Elektroniczny papieros
(0)

Elektroniczne papierosy cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem – zwolennicy nowatorskich wyrobów zawierających nikotynę przekonują, że ich stosowanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze od palenia zwyczajnych papierosów. Z drugiej jednak strony medycy zwracają uwagę na to, że również i e-papierosy mogą negatywnie wpływać na zdrowie – badacze z Nowego Jorku analizowali to, jak wpływają one na stan jamy ustnej.

Reklama

Choroby przyzębia spotykane są niezwykle często i choćby dzięki temu znane są czynniki ryzyka ich występowania – jednym z podstawowych jest palenie papierosów. Obecnie coraz więcej osób zastępuje tradycyjny tytoń papierosami elektronicznymi i tak, jak rzeczywiście możliwe jest w ten sposób uniknięcie pewnych zagrożeń zdrowotnych, tak wystąpienie innych problemów – jak przekonują badacze ze Stanów Zjednoczonych – jest już jak najbardziej możliwe.

Uczeni z Nowego Jorku swoje analizy przeprowadzili w grupie 84 dorosłych osób – wśród nich byli ludzie palący papierosy, użytkownicy papierosów elektronicznych oraz osoby, które w ogóle nie korzystały z wyrobów zawierających nikotynę. W trakcie prac oceniano stan zdrowia jamy ustnej badanych, jak i pobierano od nich próbki z jamy ustnej, które później analizowano pod kątem obecności w niej różnych drobnoustrojów bakteryjnych.

Ostatecznie zaobserwowano, że korzystanie z elektronicznych papierosów nie jest obojętne dla zdrowia – u tych osób, które po nie sięgały, obserwowano zmieniony skład mikroflory bakteryjnej jamy ustnej, co mogło sprzyjać chorobom przyzębia (m.in. stanom zapalnym dziąseł).

Elektroniczne papierosy cieszą się narastającą popularnością od stosunkowo niedługiego czasu, przez co wpływ korzystania z nich na zdrowie dopiero zostanie tak naprawdę poznany. Publikowane jednak co jakiś analizy wskazują coraz częściej na to, że e-papierosy, podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki, mogą po prostu szkodzić zdrowiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze