Zaloguj
Reklama

Ekstrakt z zielonej herbaty skutecznym środkiem na nadwrażliwość zębów?

Herbata
Fot. Shutterstock
Herbata
(0)

Ból ze strony zębów, pojawiający się przy spożywaniu np. zimnych lub ciepłych pokarmów, znany jest nam nie tylko z reklam środków stomatologicznych, ale i z codziennego życia – z nadwrażliwością zębów boryka się naprawdę wielu ludzi. Łagodzić ten problem można przy użyciu od dawna dostępnych płukanek do jamy ustnej czy specjalistycznych past do zębów, żadne z dostępnych rozwiązań nie jest jednak na ten moment doskonałe. Możliwe jest, że chińscy badacze właśnie odkryli doskonały specyfik na nadwrażliwość zębów – oparty miałby on być na substancjach z zielonej herbaty.

Reklama

Nadwrażliwość zębów pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do erozji szkliwa. Ubytek tej tkanki zęba sprawia, że odsłonięciu ulega – normalnie znajdująca się pod szkliwem – zębina. W zębinie znajdują się z kolei zakończenia włókien nerwowych, których pobudzenie – chociażby przez bodźce termiczne – prowadzi do pojawiania się objawów nadwrażliwości zębów.

Z nadwrażliwością zębów związane są z kolei nie tylko nieprzyjemne doznania przy spożywaniu niektórych pokarmów, ale i zwiększone ryzyko kolonizacji tkanek zęba przez patogenne bakterie.

To właśnie z wymienionych wyżej wyczyn chińscy specjaliści z Wuhan University podjęli pracę nad nowym produktem, który byłby skutecznym środkiem na nadwrażliwość zębów. W swoim specyfiku naukowcy wykorzystali znany już z innych preparatów na nadwrażliwość zębów hydroksyapatyt, ale dodali do niego pewien nietypowy składnik, pochodzący z zielonej herbaty.

Składnikiem tym był najsilniejszy z polifenoli, które znajdując się w zielonej herbacie. Połączenie hydroksyapatytu z polifenolem zostało umieszczone w specjalnych nanocząsteczkach, a następnie sprawdzano, jak specyfik wpływa na stan zębów. Okazało się, że efekty zastosowania tego środka były dość zadowalające. Zastosowanie preparatu zawierającego polifenol z zielonej herbaty doprowadzało do zamknięcia odsłoniętych kanalików zębinowych – już samo takie zjawisko może znosić nadwrażliwość zębów. Innym, korzystnym efektem stosowania preparatu było to, że zabezpieczał on zęby przed kolonizacją bakteryjną – specyfik zapobiegał bowiem zarówno powstawaniu, jak i rozrastaniu się bakteryjnego biofilmu.

Zielona herbata i jej właściwości dla ludzkiego zdrowia są doceniane od dawna, jak jednak widać powyżej – tego rodzaju napoje wywierać mogą jeszcze wiele innych, korzystnych efektów, o których na ten moment nie mamy nawet pojęcia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze