Zaloguj
Reklama

Ile wiedzą mamy? - czyli dbałośc o higienę jamy ustnej dziecka

Kobieta w ciąży na wizycie u ginekologa
Fot. pantherstock
Kobieta w ciąży na wizycie u ginekologa
(0)

Prowadzenie odpowiedniej higieny jamy ustnej u dziecka, jest elementem sprawowania prawidłowej opieki rodzicielskiej. Ważnym aspektem jest więc prowadzenie edukacji w tym zakresie u kobiet ciężarnych, które w niedługiej przyszłości będą odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka. Jak wskazują badania, wiedza matek jest dość, choć nie zawsze jest zgodna z najnowszymi standardami i badaniami. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadzona edukacja wśród ciężarnych matek, przynosi efekty, w postaci stosowania się do zaleceń.

Reklama

Okres ciąży oraz okres noworodkowy, stanowi dla młodej mamy nie lada wyzwanie. Wiedza jaką należy przyswoić jest konieczna w celu sprawowania zarówno prawidłowej opieki nad nowo narodzonym członkiem rodziny, jak i umiejętnego zareagowania na nieprawidłowości rozwojowe. Jednym z zadań rodzicielskich jest dbałość o jamę ustną dziecka.

Podczas narodzin jama ustna dziecka jest jałowa. W kilka dni po narodzeniu, zostaje zasiedlona różnego rodzaju bakteriami oraz drobnoustrojami, które w dłuższej perspektywie mogą wywołać różnorakie schorzenia oraz powodować zmiany próchnicowe. Niezbędne jest więc zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej u dziecka, co w znacznej mierze spoczywa na lekarzu – dentyście, ale w zdecydowanej większości, jest to rola mamy.

Zgodnie z danymi, jakie uzyskano w programie Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej, prowadzonego w latach 2009- 2011, na próchnicę cierpi koło 60%- 70% Polaków i Polek. Jest to niezwykle wysoki wskaźnik, stąd też postawiono sobie pytanie o stan wiedzy rodziców, na temat zapobiegania powstawaniu zmian próchnicowych oraz prowadzenia odpowiedniej profilaktyki u ich dzieci.

Polskie badania wskazują na korelację pomiędzy występowaniem zmian próchnicowych u dzieci i wykształceniem rodziców, a mianowicie - im wyższe wykształcenie rodziców, tym mniejszy problem z próchnicą u dzieci. Ponadto, ilość i jakość zabiegów higienicznych, wykonywanych przez matki, była lepsza u matek, które posiadały wykształcenie wyższe.

Dodatkową prawidłowością, na jaką zwrócono uwagę, były tereny zamieszkania. Tereny wiejskie odznaczały się znacznie większym odsetkiem dzieci, u których występowały zmiany próchnicowe, w porównaniu z terenami miejskimi. Jest to związane poniekąd z wykształceniem rodziców, jednak znaczenie ma tu również styl życia, spożywane posiłki, nawyki higieniczne oraz dostępność lekarza dentysty.

Ogólna wiedza na temat higieny ustnej u matek w prowadzonych badaniach wykazuje dość dobry poziom. Nie zawsze wiedza ta jest zgodna z najnowszymi wytycznymi. Lekarze dentyści zwracają natomiast uwagę na to, że edukacja matek w zakresie profilaktyki jest zbyt mała i niewystarczająca, szczególnie kiedy mowa o grupie kobiet ciężarnych i przygotowaniu ich w odpowiedni sposób do prowadzenia higieny jamy ustnej u dzieci, których przyjścia się spodziewają. Ważnym jednak aspektem jest fakt, że kobieta, której zostały przekazane wskazówki na temat prowadzenia profilaktyki, stosują się do zaleceń lekarza. [1]

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Ocena wiedzy matek na temat zasad profilaktyki i higieny jamy ustnej w okresie ciąży  oraz u ich dzieci w wieku niemowlęcym” M. Lipczyńska, A. Kuzańska, J. Szczepańska2, P. Proc [w:] Nowa Stomatologia 2016; 21(4)

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze