Zaloguj
Reklama

Jak dbać o sztuczną szczękę?

Zdrowa cera
Fot. panthermedia
Zdrowa cera
(0)

Nosisz sztuczną szczękę? Zastanawiasz się jak o nią dbać? Poniżej krótki poradnik, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej w sytaucji, gdy nosisz protezę

Reklama

Proteza zębowa, czyli potocznie znana sztuczna szczęka może obejmować fragment łuku zębowego jak i dotyczyć całej górnej/dolnej szczęki. Proteza zębowa wykonywana jest przez protetyka, który po zastosowaniu odpowiednich wycisków dobiera odpowiedni kształt protezy. Kluczowe jest również dobre dobranie wielkości zębów przymocowanych do podstawy protezy, tak, aby jak najbardziej przypominały prawdziwe, naturalne zęby – zarówno kształtem jak i wielkością.

Higiena protezy przypomina standardową higienę jamy ustnej. Protezę należy dokładnie myć, aby usunąć resztki pokarmu – to właśnie jego resztki przyczyniają się do gnicia i są świetną pożywką do rozwoju bakterii. Bakterie, rozkładając resztki pożywienia powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu, stąd tak ważne jest aby myć protezę przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. Na rynku dostępne są specjalne pasty przeznaczone do pielęgnacji protezy zębowej – dzięki odpowiednio dobranej kompozycji i przyjaznemu składowi, nie ma ryzyka zarysowania protezy zębowej. Pamiętajmy, że niektóre pasty do zębów zawierają granulki, które mogą porysować protezę, stąd istotny jest odpowiedni dobór produktów. Na rynku dostępne są również specjalne kapsułki/tabletki do rozpuszczania w wodzie, do których można wkładać protezę, aby nie tylko ją zdezynfekować ale również wymyć pozostałości resztek pokarmowych.

Pamiętajmy, że prawidłowa higiena protezy nie tylko przedłuży jej żywotność, ale również pozwoli na zachowani estetycznego wyglądu, który również wpływa na nasze codzienne samopoczucie. Jeśli jednak Twoja proteza ma przebarwienia, jest porysowana czy nie do końca dobrze dopasowana do Twojej jamy ustnej – skontaktuj się z protetykiem, który pomoże przywrócić odpowiedni wygląd protezie. W aptekach i drogeriach dostępne są próbki produktów do higieny protez zębowych – warto je wypróbować i dobrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze