Zaloguj
Reklama

Jak postępować po usunięciu zęba?

Ból zęba
Fot. panthermedia
Ból zęba
(0)

Tak jak powody przeprowadzenia ekstrakcji zębów bywają naprawdę różne, tak ogólne zalecenia dotyczące postępowania po takim zabiegu są takie same. Pacjenci dość często zastanawiają się, co powinni, a czego zdecydowanie nie powinni oni robić po usunięciu zęba – poniżej więc krótkie kompendium dotyczące tego, co pomoże szybciej powrócić do pełnej formy po ekstrakcji zęba. Wbrew pozorom warto o tym wspominać, bo tak jak jedne zasady są oczywiste, tak inne bywają dla wielu osób po prostu zaskakujące.

Reklama

Usuwanie zębów bywa przeprowadzane m.in. u osób, u których wystąpi martwica czy zgorzel, których nie sposób leczyć metodami zachowawczymi czy też u tych pacjentów, u których zaplanowano leczenie ortodontyczne i z tego powodu zaszła konieczność stworzenia miejsca dla tych zębów, które są ustawione poza łukiem zębowym. Resekcji podlegać mogą również i tzw. zęby mądrości (szczególnie, gdy wyrzynają się one tak, że grożą zniekształceniem położenia pozostałych zębów). Wskazań do usuwania zębów wyróżnia się ogólnie dość dużo, dla pacjentów najistotniejsze jednak jest to, jak powinni oni postępować po usunięciu zęba.

W miejscu, w którym zostanie usunięty ząb, przez pewien czas dochodzić może do krwawienia – zazwyczaj najsilniejsze jest ono w pierwszej dobie od ekstrakcji zęba. Po czasie dochodzi do wytworzenia skrzepu, który zapobiega utracie krwi. Łatwo go jednak uszkodzić, dlatego też przez pierwsze przynajmniej trzy dni od ekstrakcji zęba należy powstrzymać się od picia przez słomkę, palenia papierosów czy płukania jamy ustnej jakimikolwiek płynami – wszystkie te czynności zwiększają bowiem ryzyko tego, że krwawienie w miejscu usunięcia zęba ulegnie nasileniu.

W krótkim okresie po ekstrakcji zęba warto unikać wydmuchiwania nosa oraz – na ile to możliwe – starać się powstrzymywać od kichania. Obie czynności mogą bowiem doprowadzić do tego, że zamykający ranę skrzep zostanie uszkodzony i w miejscu, z którego został usunięty ząb, znowu pojawi się krwawienie. Warto również zadbać o odpowiednią pozycję podczas snu – najkorzystniejsze jest spanie z lekko uniesioną głową.

Tak jak po usunięciu zęba pewne dolegliwości (np. ból) są całkowicie naturalne, tak pewne objawy są zdecydowanie niepokojące i sugerują konieczność udania się do lekarza. Takowymi są przede wszystkim gorączka, nieustępujące krwawienie czy nasilający się obrzęk twarzy – wtedy, gdy pacjent zauważy u siebie takie problemy po ekstrakcji zęba, powinien on pilnie skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze