Zaloguj
Reklama

Jak radzić sobie z porannym, nieświeżym oddechem?

Autorzy: Jakub Dróbka
Astma
Fot. Ojoimages
Astma
(0)

Nieprzyjemny zapach mimo wieczornego mycia zębów pojawia się co rano w naszych ustach. Czy jest sposób na radzenie sobie z tym problemem?

Reklama

Poranny oddech jest uciążliwy nie tylko dla nas, ale też dla osób z naszego otoczenia. Interakcje z ludźmi wymagają często bliższego kontaktu fizycznego, podczas którego osoby z którymi rozmawiamy, mogą poczuć, czy myliśmy rano zęby.

Co jest jednak przyczyną problemu i jak możemy go łatwo rozwiązać?

Istnieją właściwie dwa, powiązane ze sobą powody, dlaczego w nocy nasz zapach drastycznie się pogarsza:

  1. Bakterie obecne w ustach jeszcze po umyciu zębów, 
  2. Wstrzymanie niemal całkowicie produkcji śliny w ustach.

Co oznacza zmniejszenie produkcji śliny?

Ślina jest potrzebna nie tylko do zwilżania posiłków i pomocy w ich transporcie z ust do żołądka, ale także do ograniczania rozwoju bakterii w jamie ustnej i walce z już obecnymi tam mikroorganizmami

Substancje przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i minerały zawarte w ślinie czyli m.in. śluzowe mucyny, lizozym czy immunoglobuliny stanowią jedynie 1% całej zawartości substancji nazywanej śliną. Reszta mieszaniny to woda. Mimo tego ślina skuteczie radzi sobie z bakteriami w ustach, czy hamowaniem rozwoju takich chorób jak próchnica

Zmniejszenie produkcji śliny w nocy oznacza zatem, że większość procesów antybakteryjnych poprostu nie zachodzi, co pozwala na swobodny rozwój mikroorganizmów między zębami czy w niedostępnych miejscach koło języka. 

Jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi z ust?

Głównymi sposobami na walkę z porannymi dolegliwościami są:

  • Dokładna, regularna i porządna higiena jamy ustnej każdego wieczora i ranka. Pamiętajmy w niej o zastosowaniu nici dentystycznej czy płynu do płukania przeciw bakteriom,
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu, które pozwoli na zachowanie większej ilości śliny w jamie ustnej,
  • Dieta pozwalająca na poprawę oddechu, do której zaliczyć możemy np. zioła, picie napojów mlecznych jak kefir, czy ograniczenie dań pikantnych.

Pamiętajmy, że zapach z ust to jedna z naszych wizytówek i powinniśmy o nią dbać z taką samą powagą jak o wyprasowaną koszulę czy ułożone włosy!

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Giulia Enders. Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała. 2020. Feeria Science.
    Vila T, Rizk AM, Sultan AS, Jabra-Rizk MA (2019) The power of saliva: Antimicrobial and beyond. PLoS Pathog 15(11): e1008058.
    de Almeida PDV, Grégio AMT, Machado MÂN, de Lima AAS, Azevedo LR. Saliva Composition and Functions: A Comprehensive Review. J Contemp Dent Pract 2008 March; (9)3:072-080.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze