Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być niekorzystne skutki wybielania zębów?

Wybielanie zębów
Fot. Panthermedia
Wybielanie zębów
(0)

Wybielanie zębów we współczesnych czasach jest po prostu modne – szacuje się, że w 2018 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych z produktów wybielających zęby skorzystało ponad 40 milionów osób. Efekty estetyczne płynące z zastosowania tych środków bywają różne, coraz częściej jednak zwraca się uwagę na to, że produkty do wybielania zębów mogą… po prostu szkodzić. Doniesienia, które informują o istnieniu właśnie takiego ryzyka, przekazują specjaliści z Stockton University w Galloway.

Reklama

Duża ilość środków do wybielania zębów – np. paski wybielające – zawiera nadtlenek wodoru. Substancję tę znaleźć można nie tylko w takich produktach, ale i w preparatach do rozjaśniania włosów czy środkach do sterylizacji. O tym, że stosowanie zbyt dużych ilości rozjaśniających farb do włosów może je uszkadzać, raczej powszechnie wiadomo. O tym natomiast, że paski wybielające, które zawierają nadtlenek wodoru, mogą uszkadzać zęby, wspomina się już raczej rzadziej – biorąc natomiast pod uwagę obserwacje, których dokonali specjaliści ze wspomnianego wyżej amerykańskiego ośrodka, zdecydowanie warto mieć na uwadze takie ryzyko.

Jeżeli już wspomina się o szkodliwości produktów wybielających, to zwykle bierze się pod uwagę ich wpływ na szkliwo. Amerykańscy uczeni podjęli się natomiast badań, których celem było ocenienie tego, czy środki tego rodzaju wpływają również i na znajdującą się pod szkliwem zębinę. W 90-95% składa się ona z włókien kolagenowych. Okazało się, że znajdujący się w paskach wybielających nadtlenek wodoru jest zdolny pokonać barierę szkliwa, dotrzeć do zębiny i ostatecznie prowadzić do fragmentacji znajdujących się w niej włókien kolagenowych.

Czy zmiany tego rodzaju są utrwalone, czy też istnieje możliwość ich odwrócenia – na ten moment naukowcom nie udało się tego dowiedzieć. Tak czy siak prezentowane przez ich wnioski wyraźnie wskazują na to, że paski do wybielania zębów czy inne środki wybielające należy stosować z zachowaniem ostrożności – czasami chęć posiadania lepiej wyglądających zębów może bowiem doprowadzić do tego, że tak naprawdę zamiast doczekać się ładniejszego uśmiechu, dojdzie u nas do wystąpienia jakichś nieoczekiwanych uszkodzeń zębów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze