Zaloguj
Reklama

Komputer a stan uzębienia

Laptop
Fot. shutterstock
Laptop
(0)

Stan naszego uzębienia jest efektem zadziałania wielu czynników, między innymi naszych nawyków żywieniowych oraz higieny jamy ustnej. Korzystanie z komputera stoi wielokrotnie w opozycji do zdrowego trybu życia, zwłaszcza kiedy spędzamy przed monitorem więcej niż 3 godziny dziennie, co jak się okazuje, jest powszechne w grupie polskich nastolatków. U osób nadmiernie korzystających z komputera zauważono bowiem zwiększone problemy z próchnicą czy krwawieniem z dziąseł.

Reklama

Badanie odzwierciedlające czas, jaki młodzi ludzie spędzają dziś przed komputerem, pozwala na stwierdzenie, że osoby spędzające ponad 3 godziny codziennie wpatrzone w ekran monitora mają zdecydowanie częstsze problemy z dolegliwościami stomatologicznymi, takimi jak próchnica czy krwawienia dziąseł. Badanie przeprowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie było pierwszym tego rodzaju badaniem przeprowadzonym w Europie, a przebadano podczas niego ponad 1600 polskich 18-latków [1].

Czas przed komputerem a stan zębów

Jak wynika z zebranego materiału, osoby nadmiernie korzystające z komputera, tj. ponad 3 godziny każdego dnia (co zdeklarowało 31% osób badanych), odznaczają się nieprawidłowym stanem uzębienia – niewypełnionymi ubytkami próchniczymi. Osoby mocno zaabsorbowane korzystaniem z komputera przywiązują mniejszą wagę do higieny jamy ustnej. Nie tylko próchnica stanowi tutaj problem, bowiem osoby deklarujące nadmierne spędzanie czasu przed komputerem miały również znaczące problemy z krwawieniem z dziąseł. Co więcej, zauważono również, że grupa „wpatrzona” w komputer rzadziej używa także nici dentystycznej [1].

Tryb życia

Niezdrowy tryb życia, złe nawyki żywieniowe, zbyt mało warzyw i owoców, spożywanie produktów bogatych w cukry proste to najczęstsze przyczyny złego stanu uzębienia. Niestety tego typu zachowania wykazują osoby, które częściej korzystają z komputera, a co jest naturalną konsekwencją siedzenia przed monitorem, osoby te także wykazują zdecydowanie mniejszą aktywność fizyczną, co implikuje nie tylko problemy związane ze złym stanem jamy ustnej, ale także zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń, takich jak otyłość czy cukrzyca [1].

Impulsem do przeprowadzenia badania na terenie Polski był fakt, że jedynym miejscem na świecie, gdzie pokuszono się o podobnego rodzaju badanie, jest Korea Południowa, czyli państwo, które może pochwalić się najwyższym odsetkiem internautów na całym świecie [1].

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze