Zaloguj
Reklama

Koniec bólu u dentysty? Brytyjscy naukowcy znaleźli gen, który odbudowuje zęby

Borowanie u dentysty
Fot. panthermedia
Borowanie u dentysty
(0)

Komórki macierzyste znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach medycyny, mogą bowiem przekształcić się w inne wyspecjalizowane komórki w ciele. Nowe odkrycie znalazło zastosowanie w stomatologii: naukowcy odkryli gen, który pomaga regenerować zęby.

Reklama

Naukowcy z University of Plymouth opisali, w jaki sposób tak zwane mezenchymalne komórki macierzyste biorą udział w naprawie masy tworzącej zęby. Do tej pory badali ten model tylko u myszy, ale ich tkanka zęba działa bardzo podobnie u ludzi.

Odkrycie polega na ustaleniu, w jaki sposób komórki przyczyniają się do powstawania zębiny, której masa stanowi większość uzębienia. Naukowcy w tym badaniu po raz pierwszy wykazali, że proces ten kontroluje gen Dlk1. Może on bowiem przyspieszyć regenerację zębów, a także uczynić ją bardziej wydajną, co może również pomóc w praktyce medycznej - na przykład w leczeniu zakażonych lub kruszących się zębów. Może znaleźć on również zastosowanie w przypadku poważnych uszkodzeń zębów.

Ząb, który sam się wyleczy

Jeśli okaże się, że u ludzi wszystko funkcjonuje podobnie jak u myszy, ząb mógłby naprawić się przy odpowiedniej pomocy medycznej - bez dzisiejszych interwencji często związanych z bólem. Autorzy odkrycia zwracają uwagę, że chociaż nadal potrzebne są badania kliniczne w celu potwierdzenia funkcjonalności procedury, modele zwierzęce wyglądają bardzo obiecująco. 

Komórki macierzyste są niezwykle ważne - wyjaśnia główny autor pracy, profesor Bing Hu. W przyszłości można je wykorzystać do regeneracji uszkodzonych lub zniszczonych tkanek w laboratoriach. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak one działają - dodaje. 

Dotychczas przeprowadzono prace nad modelami laboratoryjnymi i potrzebne są dalsze badania, zanim będziemy mogli zacząć wykorzystywać te komórki macierzyste u ludzi. Jest to jednak naprawdę duży przełom w medycynie regeneracyjnej, który może mieć ogromny wpływ na przyszłych pacjentów gabinetów dentystycznych - zakończyła profesor Bing Hu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze