Leczenie kanałowe – charakterystyka

Leczenie kanałowe (endodontyczne) to leczenie nieodwracalnego procesu zapalenia zachodzącego w miazdze zęba. Zapalenie jest skutkiem zaniedbania lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Ponadto może wystąpić w poważnych urazach zęba.
Endodoncja jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która pozwala uratować zęba. Leczenie endodontyczne bywa jedynym sposobem uratowania chorego zęba, w którym miazga została zajęta przez zakażenie.
Leczenie kanałowe, czyli…
Leczenie kanałowe odbywa się na zasadzie dokładnego oczyszczenia zęba – oczyszczeniu z chorej miazgi podlegają komory, a także kanały. Następną procedurą jest wypełnienie zęba kompozytem.
Miazga stanowi istotny element w rozwoju zęba. Gdy ząb jest „dorosły”, może przetrwać bez miazgi – nadal odżywia go otaczająca tkanka (ozębna).
Tego typu leczenie ma zastosowanie w przypadku:
Leczenie kanałowe sprawdza się w sytuacji wystąpienia zapalenia nieodwracalnego, obejmującego miazgę zębową – chodzi tutaj o nerw i naczynia krwionośne we wnętrzu zęba.
Ważne! Taki stan najczęściej jest wynikiem nieleczonej lub źle leczonej próchnicy.
Leczenie endodontyczne to alternatywa dla ekstrakcji zęba w przypadku zgorzeli miazgi, a także rozwoju bakterii beztlenowych
Leczenie kanałowe – procedura
Zanim stomatolog postawi prawidłową diagnozę i przystąpi do leczenia, wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Umożliwia ono lekarzowi ocenić zaawansowanie choroby, jak i kształt oraz usytuowanie kanałów zęba.
Ważne! Zdjęcie RTG pozwala także określić, czy infekcja powstała we wnętrzu zęba bądź też rozprzestrzeniła się do kości otaczającej ząb.
Leczenie endodontyczne należy do długich procedur, jest także leczeniem bolesnym, dlatego też przeprowadza się je przy znieczuleniu.
Etapy leczenia kanałowego:
Po przebytym leczeniu kanałowym ząb nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Do momentu, gdy korona zęba nie będzie całkowicie odbudowana, nie należy jeść twardych produktów. Zabiegi higieniczne należy stosować takie same, jak przy innych zębach.
Ważne! Zakończone leczenie kanałowe należy kontrolować radiologicznie co kilka lat. Badanie pozwoli na stosunkowo wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Kontrola tego typu wykaże także, czy tkanki wokół zęba ulegają gojeniu.