Zaloguj
Reklama

Lek immunosupresyjny pomoże leczyć choroby przyzębia?

Mysz
Fot. Shutterstock
Mysz
(0)

Choroby przyzębia – szczególnie u osób starszych – stanowią poważny problem zdrowotny, przez co wielu badaczy poszukuje różnych możliwości ich leczenia. Jednymi z takich naukowców byli ci z University of Washington – donoszą oni, że korzystny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej może mieć pewien lek o działaniu immunosupresyjnym.

Reklama

Rapamycyna to lek, który z powodzeniem wykorzystywany jest w celu zapobiegania odrzucania przeszczepów narządowych. We wcześniej przeprowadzonych badaniach na myszach zaobserwowano, że substancja ta może mieć działanie wydłużające życie – to z tego powodu preparat budzi zainteresowanie wielu różnych naukowców, m.in. tych ze wspomnianej na samym początku amerykańskiej placówki.

Choroby przyzębia miewają różne przyczyny, ogólnie jednak sprzyja im starzenie się organizmu. Z tego właśnie względu badacze ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy podawanie gryzoniom rapamycyny jest w stanie spowolnić procesy starzenia i w związku z tym wyhamować tempo rozwoju chorób przyzębia u zwierząt.

W trakcie analiz badane myszy podzielono na dwie grupy – pierwsza stanowiła grupę kontrolną, gryzoniom z drugiej grupy przez osiem tygodni podawano z kolei wraz z pożywieniem rapamycynę. Później przyglądano się stanowi jamy ustnej u gryzoni z obu grup – podobnie jak u ludzi, u zwierząt tych z chorobami przyzębia powiązane mogą być utrata masy kostnej oraz stan zapalny i zmiany składu mikrobiomu w jamie ustnej.

Amerykańscy uczeni doszli ostatecznie do ciekawych wniosków. Zauważyli oni bowiem, że myszy, którym podawano rapamycynę, w porównaniu do osobników z grupy kontrolnej, miały większą masę kości związanych z jamą ustną, co więcej – doszło nawet u nich do powstania nowej tkanki kostnej. Odnotowano również to, że gryzonie, którym dodawano lek immunosupresyjny do pożywienia, miały mniejszego stopnia zapalenie dziąseł.

Rapamycynę z pewnością można uznać za interesujący lek, nie będzie ona jednak raczej powszechnie stosowana w najbliższej przyszłości u pacjentów innych niż ci będący po przeszczepie narządowym. Lek może bowiem prowadzić do pewnych poważnych skutków ubocznych – zwiększać on może podatność na różne zakażenia, jak i sprzyjać cukrzycy. Z całą jednak mocą można stwierdzić, że działania rapamycyny są na tyle interesujące, że najprawdopodobniej wielu jeszcze różnych badaczy będzie analizować efekty stosowania tego leku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze