Zaloguj
Reklama

Licówki stomatologiczne: zalety i wady

Zdrowa cera
Fot. pantherstock
Zdrowa cera
(0)

Współczesna protetyka i stomatologia estetyczna oferują pacjentom wiele różnych sposobów na poprawienie uśmiechu. Korony stomatologiczne czy mosty protetyczne wydają się nadal najpopularniejszymi z nich, jednak coraz więcej osób rozważa możliwość założenia sobie licówek. Skąd bierze się ich popularność i jakie są wady oraz zalety licówek?

Reklama

Licówki stomatologiczne to po prostu cienkie płytki, wykonane z porcelany lub innego materiału (np. kompozytu), które naklejane są na przednią powierzchnię zębów. Stanowią one alternatywę przede wszystkim dla koron stomatologicznych – umieszczenie licówki na zębie związane jest z mniejszą niż w przypadku koronek ingerencją. Gdyby jednak były one zdecydowanie korzystniejszą opcją niż korony stomatologiczne, to stomatolodzy proponowaliby pacjentom wyłącznie właśnie licówki. Tak zdecydowanie nie jest, część dentystów jest wręcz przeciwnikami licówek – wynika to z tego, że choć poprawianie uśmiechu z ich wykorzystaniem ma różne zalety, to jednak ma ono również i wady.

Wśród zalet licówek stomatologicznych można wymienić:

  • możliwość skorygowania różnych problemów: licówki można wykorzystać zarówno u osoby, która ma nierówne zęby, jak i można je założyć pacjentowi, któremu zależy na posiadaniu zdecydowanie bielszych zębów,
  • trwałość – szacuje się, że raz założone licówki mogą wystarczyć nawet na kilka (około 5-10) lat,
  • możliwość dopasowania kształtu licówki do potrzeb i oczekiwań pacjenta,
  • licówki nie ulegają przebarwieniom wynikającym np. z picia kawy czy czerwonego wina,
  • do założenia licówki wymagane jest oszlifowanie zdecydowanie mniejszej powierzchni zęba niż w przypadku koron stomatologicznych.

Licówki posiadają jednak niestety i wady – wśród takowych wspomnieć należy o:

  • cenie: licówki stomatologiczne są dość drogie, ich ceny często są podobne do kosztów koron stomatologicznych,
  • możliwości uszkodzenia licówki – może ona pęknąć lub po prostu się odkleić – odklejoną licówkę można co prawda na powrót umocować, w sytuacji jednak, kiedy dojdzie np. do jej częściowego złamania, zazwyczaj konieczne jest założenie nowej licówki,
  • niemożności założenia licówki na dowolny ząb: tak bywa chociażby z zębami martwymi, na które nie zakłada się licówek,
  • ryzyku nieuzyskania pożądanej barwy uzębienia: na ostateczny wygląd zębów wpływ ma nie tylko kolor samej licówki, ale i naturalna barwa uzębienia pacjenta – ostatecznie dochodzić może do tego, że mimo założonych licówek pacjent nie uzyska takiej jasności uśmiechu, jakiej by oczekiwał.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze