Zaloguj
Reklama

Masz czarną plombę? Uważaj, może być szkodliwa!

Autorzy: Magdalena Pytkowska, Agencja Face It!
Leczenie zębów u dentysty
Fot. panthermedia
Leczenie zębów u dentysty
(0)

Stosowane w stomatologii od dziesięcioleci plomby amalgamatowe stały się ostatnio tematem wielu dyskusji. Czarne wypełnienia są niezwykle szkodliwe i zarazem niebezpieczne dla naszego organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W związku z tym w krajach Unii Europejskiej podjęto decyzję bezwzględnego redukowania wypełnień amalgamatowych, by ostatecznie całkowicie zaprzestać ich stosowania do 2030 roku

Reklama

Trujące amalgamaty

Amalgamat, czyli tzw. czarną plombę, stosuje się w stomatologii jako wypełnienie ubytków w zębach. Powstaje ze stopu metali, tj. miedzi, cynku, srebra i cyny, ale również z rtęci, która w momencie uwalniania,może powodować bardzo poważne, negatywne skutki. Osłabienie, bóle głowy i kończyn czy też problemy żołądkowo-jelitowe prowadzące do utraty masy ciała to tylko niektóre przykre konsekwencje. Uwolnienie większych dawek rtęci prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań przyczyniających się do uszkodzenia układu nerwowego, a także powstania chorób na tle autoimmunologicznym i neurodegeneracyjnym.

– Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią w szczególności powinny zwrócić uwagę na kancerogenne właściwości rtęci, które mają silnie toksyczny wpływ na rozwój płodu prowadzący w najgorszym razie do upośledzenia funkcji rozrodczych. Dlatego od 1 lipca 2018 roku wprowadzono zakaz stosowania tego rodzaju wypełnień w krajach Unii Europejskiej, nie tylko u kobiet, ale również u dzieci – mówi lek. stom. Joanna Witwicka.

Do 2030 roku zostanie wprowadzony kategoryczny zakaz wykorzystywania rtęci w preparatach dostępnych w gabinetach stomatologicznych.

Wymiana ciemnych na jasne

Plomby amalgamatowe można usunąć i zastąpić bezpiecznymi – kompozytowymi. Jest to jednak zabieg dość niebezpieczny, zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa ze względu na największe ryzyko uwalniania się rtęci w momencie wymiany bądź likwidacji wypełnień. Jednakże zabieg przeprowadzony prawidłowo, we właściwych warunkach, jest bezpieczny, dlatego też wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego powinien być przemyślaną decyzją. Dodatkowo wypełnienia jasne, zwane kompozytowymi, są jedynym wyborem, jeśli zależy nam na estetyce naszego uśmiechu.

– Kolejnym powodem rezygnacji z czarnych plomb powinno być to, że w porównaniu do białych wypełnień nie wzmacniają one struktury zęba, a wręcz przeciwnie. Gdy gryziemy tym zębem siły mechaniczne przenoszone są na obszary poza wypełnieniem, a nie rozkładane na całą powierzchnię zęba, jak powinno być. Co gorsze  w przypadku, gdy ubytek jest duży i zajmuje znaczną część zęba, może zdarzyć się, że ząb ukruszy się lub wręcz złamie. Powodem jest to, że amalgamat zwiększa swoją objętość, przez co rozpycha ścianki zęba, co może spowodować jego pęknięcie. No i co tu kryć, czarne plomby zwyczajnie szpecą, dużo lepiej wyglądają uniwersalne białe – dodaje ekspertka.

Oprócz walorów zdrowotnych istotna jest również estetyka zębów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakładanie białych wypełnień. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę amalgamatów, upewnijmy się, czy jest ona rzeczywiście konieczna, gdyż to właśnie podczas wymiany możemy sobie najbardziej zaszkodzić.

 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze