Zaloguj
Reklama

Miniony rok w higienie jamy ustnej – domowe nawyki higieniczne Polaków

Autorzy: Agencja Pełka i Partnerzy
Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(5)

Badania wskazują na świadomość Polaków, że higiena jamy ustnej jest ważna, ale za wiedzą nie zawsze idą odpowiednie działania. Wciąż najpopularniejszym i dla wielu jedynym sposobem dbania o zęby jest szczotkowanie. Aż 1/3 Polaków nie korzysta z nici dentystycznych i płynów do płukania. Z powodu pandemii 36% społeczeństwa ograniczyło swoje wizyty u stomatologa. Specjaliści apelują: pamiętajmy o codziennych praktykach, częściej odwiedzajmy stomatologów, bo przebieg zakażenia COVID-19 może być cięższy u osób z chorobami jamy ustnej.

Reklama

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Higiena jamy ustnej bywa bagatelizowana i ograniczana do „szczotkowania zębów dwa razy dziennie”. Należy pamiętać, że dbanie o higienę jamy ustnej nie opiera się jedynie na myciu zębów, równie ważna jest ochrona dziąseł, dezynfekcja wewnętrznej strony policzków i języka. Brak higieny jamy ustnej wpływa na nieprzyjemny zapach z ust i nieestetyczny wygląd uzębienia, co w konsekwencji obniża pewność siebie i komfort życia. Co najniebezpieczniejsze, zaniedbania w obrębie jamy ustnej prowadzą do bólu i groźnych infekcji – takich jak próchnica czy paradontoza, które mogą spowodować ubytki w uzębieniu. Wizyta u stomatologa to zwykle konieczność i reakcja na mocny ból. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i prewencja, które mogą skutecznie zapobiec problemom zdrowotnym w jamie ustnej.

Częstotliwość mycia zębów

Zestawiając wyniki tegorocznych badań z badaniami z 2013 roku, widać postęp w dbaniu o zdrowie jamy ustnej w naszym kraju. Polacy myją zęby coraz częściej – w 2013 roku, aż 12% ankietowanych nie szczotkowało zębów codziennie, dziś jest to tylko 5%. Wzrósł także odsetek osób myjących zęby dwa razy dziennie (z 55% do 63%). Niestety, za wiedzą nie zawsze idzie konkretne działanie - 86% respondentów wie, że zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, przy czym aż 20% tych osób w rzeczywistości myje je rzadziej.

Szczotkowanie i co dalej?

Badania uświadamiają, że Polacy skupiają się głównie na szczotkowaniu zębów, błędnie uważając, że to wystarczające narzędzie do utrzymania higieny. Szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej. Większość bakterii gromadzi się nie na zębach, a na języku i po wewnętrznej stronie policzków. Nici dentystycznych używa jedynie 21%, a płynów do płukania jamy ustnej 29% ankietowanych. O swoje uzębienie lepiej dbają kobiety niż mężczyźni, to one częściej używają nici dentystycznych (27% w porównaniu do 13%), również częściej sięgają po płyny do płukania (35% wobec 22%). Popularność płynów jest porównywalna z sytuacją sprzed ośmiu lat, jednak częściej sięgamy po nić dentystyczną. Dlatego wciąż należy edukować o konieczności korzystania z większej liczby dostępnych narzędzi do zachowywania higieny jamy ustnej.

Na praktyki dotyczące higieny jamy ustnej wpływa także metryka i zasobność portfela. Osoby lepiej wykształcone, młodsze i bogatsze przykładają większą uwagę do dbania o swoje zęby. Nawyki są więc kwestią wiedzy, ale także możliwości finansowych – w powszechnej świadomości na dobre zagościła szczoteczka do zębów. Nić dentystyczna i płyn do płukania najprawdopodobniej nie są postrzegane jako produkty pierwszej potrzeby.

Polacy, a wizyty u stomatologa

W 2021 roku do dentysty nie chodziło 14% respondentów (wcześniej było to 17%). Najwięcej osób odwiedza stomatologa raz do roku lub rzadziej (33%) lub po prostu raz w roku (31%). Polacy chodzą do gabinetu rzadziej niż powinni. Częstotliwość wizyt w gabinecie dentystycznym jest szczególnie ważna w okresie pandemii. Tymczasem badania wykazały, że 36% społeczeństwa ograniczyło swoje wizyty u stomatologa w tym czasie. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ zdrowe dziąsła i przyzębie mogą być dla nas istotnym środkiem zapobiegawczym przed zakażeniem. Jeśli wirus już w jamie ustnej napotyka na uszkodzone naczynia krwionośne (w stanach zapalnych przyzębia), zdecydowanie łatwiej przedostanie się do organizmu. Naukowcy przestrzegają, że przebieg zakażenia COVID-19 może być cięższy u osób z zaawansowanymi problemami zapalnymi w jamie ustnej.

Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej?

Najważniejszym elementem dbania o higienę jamy ustnej są regularne, dobre praktyki, pozytywnie oddziałujące na nasze uzębienie.

– Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie. Myjemy je tak długo, aż poczujemy, że są czyste, więc na pewno nie krócej niż przez dwie minuty. Technika szczotkowania również ma znaczenie – pamiętajmy o ruchu wymiatającym i koncentracji na każdym zębie z osobna. Nie płucz ust od razu po myciu. Dzięki temu fluor zawarty w paście przez dłuższy czas chroni jamę ustną przed bakteriami – radzi dr n. med. Agnieszka Laskus, stomatolog z ponad 25-letnim doświadczeniem.

Podsumowanie

Codzienne, kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej pozytywnie wpływa na samopoczucie i komfort. Zestawiając aktualne wyniki badań z rezultatami sprzed ośmiu lat, można zauważyć poprawę w wielu aspektach zdrowia jamy ustnej – częściej myjemy zęby i odwiedzamy specjalistów. Wciąż jest jednak pole do poprawy – blisko 1/3 społeczeństwa nie używa płynów do płukania lub nici dentystycznych. Niestety w skutek pandemii ponad 1/3 Polaków ograniczyła swoje wizyty u stomatologa. Negatywne skutki tego trendu najprawdopodobniej będzie można zaobserwować w 2022 roku. Być może Polacy tłumnie ustawią się w kolejkach do gabinetów dentystycznych z poważnymi infekcjami, które rozwinęły się w skutek zaniedbań.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • Raport Fundacji Dr Laskus - Badanie typu Omnibus, zostało zrealizowane od 6-12 maja 2021 roku na 1005 osobowej losowej próbie reprezentatywnej dla ogółu ludności Polski w wieku 15-70 i więcej lat. Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Public.

Reklama
(5)
Komentarze