Zaloguj
Reklama

Mosty zębowe: kiedy wykorzystuje się je w uzupełnianiu ubytków zębowych i co warto o nich wiedzieć?

Wizyta u dentysty w czasie panedmii
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty w czasie panedmii
(0)

Mosty zębowe stanowią jedną z możliwości uzupełniania ubytków zębowych, polegającą na tym, że na posiadanych przez chorego zębach mocowane są zastępcze zęby. Są one dobrą alternatywą chociażby dla tych pacjentów, którzy – z jakichś przyczyn – woleliby uniknąć posiadania ruchomej protezy zębowej. Nie zawsze jednak, niestety, istnieje możliwość wykonania u chorego mostu protetycznego – kiedy nie można tego uczynić i co jeszcze warto wiedzieć o mostach zębowych?

Reklama

Most protetyczny składa się zasadniczo z dwóch części – są nimi filary oraz przęsła. Filarami mostu zębowego są korony zębowe, które mocowane są na odpowiednio oszlifowanych własnych zębach pacjenta, przęsłami natomiast korony stomatologiczne, które mają uzupełniać ubytki w uzębieniu. Od razu widać więc, że jest to metoda wymagająca dokonania pewnych ingerencji w obrębie zdrowych zębów – mosty nie są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chciałyby, aby przeprowadzone zostało oszlifowanie ich zdrowych zębów. Ze względu zresztą właśnie na inwazyjność mosty protetyczne wykonuje się przede wszystkim u tych osób, które mają znaczne braki zębowe – w sytuacji, gdy choremu brakuje np. jednego tylko zęba, sugerowane jest raczej sięgnięcie po implanty zębowe.

Most zębowy wykonać można u osoby, u której brak zębowy umiejscowiony jest pomiędzy zdrowymi zębami – w końcu na czymś muszą zostać umiejscowione jego filary. Owszem, możliwe jest wprowadzenie u pacjenta implantu zębowego, który będzie stanowił jeden z filarów, takie postępowanie wykorzystuje się jednak rzadko.

Mosty protetyczne pozwalają pacjentom uzupełnić braki zębowe, warto tutaj jednak wspomnieć o tym, że po ich wykonaniu możliwe jest wystąpienie pewnych powikłań. Występujące po wprowadzeniu mostu trudności z przeżuwaniem czy ból są naturalne, aczkolwiek tylko przez pewien czas – jeżeli mijają tygodnie, a pacjent nadal ma problemy z przyjmowaniem pokarmów, zdecydowanie powinien się on udać do swojego stomatologa. Zdarza się również tak, że po wprowadzeniu mostu protetycznego u pacjenta rozwija się infekcja – wtedy więc, gdy pacjent odczuwa ból w okolicy mostu, gorączkuje czy doświadcza innych jeszcze dolegliwości, również zdecydowanie powinien on zgłosić się na wizytę do swojego dentysty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze