Zaloguj
Reklama

Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z tym radzić domowymi sposobami?

Płukanie ust płynem do higieny jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Płukanie ust płynem do higieny jamy ustnej
(0)

Nadwrażliwość zębów to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która może powodować ból podczas spożywania posiłków i picia napojów – niekoniecznie bardzo zimnych lub gorących. Jednak istnieje kilka domowych sposobów, które mogą zmniejszyć wrażliwość zębów.

Reklama

Najczęstszymi powodami ścierania szkliwa, a w następstwie nadwrażliwości zębów, są:

  • wybielanie zębów,
  • nadmierne szczotkowanie zębów lub zbyt mocne szczotkowanie,
  • jedzenie kwaśnych potraw,
  • zgrzytanie lub zaciskanie zębów.

Nadwrażliwość zębów występuje bardzo często i uznawana jest za powszechne zjawisko. Naukowcy odkryli, że nawet co ósma osoba odwiedzająca gabinet stomatologiczny boryka się z tą dolegliwością.

Czosnek to naturalne lekarstwo na wiele schorzeń, znane od wielu pokoleń. To warzywo stosuje się nie tylko w walce z przeziębieniem, jest także skuteczne w walce z bólem zęba. Czosnek zawiera m.in. wiele witamin, sole mineralne, aminokwasy, flawonoidy, a także nieocenione olejki eteryczne bogate w związek zwany allicyną i siarczki. Jedno z badań wykazało, że allicyna ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może pomóc w zabijaniu bakterii, które z kolei mogą prowadzić do chorób jamy ustnej i próchnicy zwiększającej wrażliwość zębów.

Stosowanie produktów dentystycznych zawierających fluor może zmniejszyć ryzyko próchnicy, a także pomóc zminimalizować możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów. Fluor można znaleźć w paście do zębów, żelach, a także płynach do płukania jamy ustnej.

Stosowanie płukanki ze słonej wody to kolejny sposób na zwalczanie bakterii w jamie ustnej i poprawę higieny. Słona woda może być tak samo skuteczna w redukcji płytki nazębnej jak płyn do płukania jamy ustnej z chloroheksydyną.

Kurkuma to środek pomagający zniwelować ból zębów. To naturalny, ajurwedyjski środek zmniejszający stan zapalny. Zawiera kurkuminę, która może pomóc złagodzić ból – według badaczy ekstrakt roślinny z kurkumy jest tak samo skuteczny jak ibuprofen w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.

Warto spróbować zrobić pastę, mieszając kurkumę i wodę, a następnie wcierając ją w dziąsła, aby zmniejszyć ból i wrażliwość zębów. Nie ma jednak jednoznacznych badań stwierdzających skuteczność kurkumy na nadwrażliwość zębów.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze