Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z tym radzić domowymi sposobami?

Nadwrażliwość zębów to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która może powodować ból podczas spożywania posiłków i picia napojów – niekoniecznie bardzo zimnych lub gorących. Jednak istnieje kilka domowych sposobów, które mogą zmniejszyć wrażliwość zębów.
Najczęstszymi powodami ścierania szkliwa, a w następstwie nadwrażliwości zębów, są:
- wybielanie zębów,
- nadmierne szczotkowanie zębów lub zbyt mocne szczotkowanie,
- jedzenie kwaśnych potraw,
- zgrzytanie lub zaciskanie zębów.
Nadwrażliwość zębów występuje bardzo często i uznawana jest za powszechne zjawisko. Naukowcy odkryli, że nawet co ósma osoba odwiedzająca gabinet stomatologiczny boryka się z tą dolegliwością.
Czosnek to naturalne lekarstwo na wiele schorzeń, znane od wielu pokoleń. To warzywo stosuje się nie tylko w walce z przeziębieniem, jest także skuteczne w walce z bólem zęba. Czosnek zawiera m.in. wiele witamin, sole mineralne, aminokwasy, flawonoidy, a także nieocenione olejki eteryczne bogate w związek zwany allicyną i siarczki. Jedno z badań wykazało, że allicyna ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może pomóc w zabijaniu bakterii, które z kolei mogą prowadzić do chorób jamy ustnej i próchnicy zwiększającej wrażliwość zębów.
Stosowanie produktów dentystycznych zawierających fluor może zmniejszyć ryzyko próchnicy, a także pomóc zminimalizować możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów. Fluor można znaleźć w paście do zębów, żelach, a także płynach do płukania jamy ustnej.
Stosowanie płukanki ze słonej wody to kolejny sposób na zwalczanie bakterii w jamie ustnej i poprawę higieny. Słona woda może być tak samo skuteczna w redukcji płytki nazębnej jak płyn do płukania jamy ustnej z chloroheksydyną.
Kurkuma to środek pomagający zniwelować ból zębów. To naturalny, ajurwedyjski środek zmniejszający stan zapalny. Zawiera kurkuminę, która może pomóc złagodzić ból – według badaczy ekstrakt roślinny z kurkumy jest tak samo skuteczny jak ibuprofen w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.
Warto spróbować zrobić pastę, mieszając kurkumę i wodę, a następnie wcierając ją w dziąsła, aby zmniejszyć ból i wrażliwość zębów. Nie ma jednak jednoznacznych badań stwierdzających skuteczność kurkumy na nadwrażliwość zębów.