Najczęstsze powikłania ogólne oraz miejscowe po znieczuleniu u stomatologa

Fot. Pantherstock
Ból brzucha
Znieczulenie u stomatologa jest wybierane bardzo często. W przypadku znieczulenia miejscowego, mamy do czynienia z sytuacją, w której nie odczuwamy bólu w określonym obszarze ale należy pamiętać o tym, iż ma ono znaczący wpływ na cały nasz organizm.
Reklama
Przed podjęciem decyzji o znieczuleniu powinniśmy uprzedzić lekarza o naszych chorobach, problemach zdrowotnych, alergiach czy skutkach ubocznych, które odczuwamy po podaniu znieczulenia.
Znieczulenie miejscowe niesie ze sobą także, możliwość pojawienia się różnych objawów nieprzyjemnych dla pacjenta bądź powikłań, dzieli się je na:
- miejscowe (dochodzi do uszkodzenia nerwu czuciowego lub porażenia nerwów ruchowych, silnego bólu po zabiegu, krwiaka, uszkodzenia dziąsła lub wargi pacjenta, złego znieczulenia i inne)
- ogóle (zdarza się, iż dochodzi do omdleń, zawrotów głowy czy osłabienia, może także pojawić się odczyn toksyczny, gdy stężenie środka znieczulającego będzie zbyt wysokie).
Oczywiście wszystkie te objawy oraz powikłania są kwestia indywidualną dla pacjenta. Warto zgłosić jej lekarzowi.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.dentalcare.com/en-US/dental-education/continuing-education/ce325/ce325.aspx?ModuleName=coursecontent&PartID=9&SectionID=-1
- http://www.dentalcare.com/en-US/dental-education/continuing-education/ce325/ce325.aspx?ModuleName=coursecontent&PartID=9&SectionID=-1
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2148940/
- http://ccnmtl.columbia.edu/projects/aegd/mod01_atla_comp.html
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Reklama