Zaloguj
Reklama

Nie lekceważ krwawienia dziąseł

Autorzy: Informacja prasowa: 2B PR
Wizyta u dentysty
Fot. ojoimages
Wizyta u dentysty
(0)

Krwawienie dziąseł to, obok próchnicy, najczęściej występująca choroba jamy ustnej, która według szacunków stomatologów, może dotyczyć nawet co drugiej osoby. Niestety, wciąż tylko nielicznym znane są przyczyny i niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje wynikające z zaniechania leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Reklama

Niebezpieczne konsekwencje zaniedbań

Zdrowe, bladoróżowe i nieopuchnięte dziąsła są podstawą zdrowych zębów, których to stan wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Bagatelizowanie krwawienia dziąseł jest więc podwójnie niebezpieczne.

– Niestety, wciąż wiele osób interesuje się wyłącznie swoimi zębami i tym jak one wyglądają, a ich otoczenie, czyli dziąsła schodzą na drugi plan. Jak wielki to błąd niech świadczy to, że nieleczone zapalenie i krwawienie dziąseł może doprowadzić do przeniesienia infekcji z dziąseł na tkankę kostną, co z kolei zagraża stabilności zębów i prowadzi do ich wypadania – mówi lek. stom. Adrianna Badora i przypomina że większość chorób dziąseł przebiega bez bólu, przez co wiele osób myli je z naturalnym procesem starzenia i odkłada w czasie wizytę u stomatologa. A o ile krwawienie dziąseł można bez problemu wyleczyć, to wypadanie zębów jest już procesem, który bardzo trudno powstrzymać.

Jak leczyć dziąsła?

Co jednak powinniśmy zrobić, gdy mimo starannej higieny jamy ustnej, w umywalce podczas mycia zębów zobaczymy krew? - Najlepiej jak najszybciej udać się do stomatologa. Najczęściej pomocne okazuje się wykonanie skallingu, czyli nieskomplikowanego zabiegu polegającego na oczyszczeniu zębów z kamienia. Dodatkowo pacjent po takim zabiegu powinien wymienić szczoteczkę na nową, miękką, a podczas mycia zębów wykonywać ruchy wymiatające i prowadzące szczoteczkę od korzeni, w stronę koron, w celu nasunięcia dziąsła na zęby. Warto także zakupić odpowiednią pastę do zębów i codziennie używać nici dentystycznej – tłumaczy dr Adrianna Badora.

Prawdziwe kłopoty mogą się natomiast pojawić, gdy wizytę u specjalisty odkładamy zbyt długo, a infekcja zaatakuje tkanki przyzębia. Wówczas konieczne jest usunięcia kamienia nie tylko z powierzchni zębów, ale także z ich korzeni. Taki zabieg wiąże się już najczęściej z interwencją chirurgiczną.

Reklama
(0)
Komentarze