Zaloguj
Reklama

Nieoczywista zależność: ząbkowanie a gorączka

Gryzak dla niemowlaka
Fot. panthermedia
Gryzak dla niemowlaka
(0)

Typowo wśród dolegliwości, które mogą towarzyszyć ząbkowaniu, wymienia się m.in. gorączkę. Zależność ta nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać – podczas ząbkowania dziecko powinno mieć, jeżeli w ogóle, to raczej nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała. Wtedy, gdy malec ma wysoką gorączkę, konieczne staje się poszukiwanie innych niż ząbkowanie przyczyn tego problemu.

Reklama

Ząbkowanie to jeden z trudniejszych okresów w życiu świeżo upieczonych rodziców. Niemowlęta mogą być w tym czasie bardzo drażliwe, często płakać czy wielokrotnie wybudzać się ze snu. Wielu opiekunów jako objaw ząbkowania wymienia również gorączkę – tak jak rzeczywiście problem ten może towarzyszyć wyrzynaniu zębów, tak naprawdę zależność pomiędzy nimi zdecydowanie nie jest jednoznaczna.

Typowo w przebiegu ząbkowania u niemowląt pojawia się niewysoka gorączka – zwykle spełnia ona kryteria stanu podgorączkowego. Przyczyną podwyższonej temperatury ciała może być niewielkiego nasilenia stan zapalny, do którego dochodzi w miejscu wyrzynania się zęba. Trzeba jednak mieć zawsze na uwadze to, że gorączka może pojawiać się po prostu równolegle z ząbkowaniem i może ona mieć zupełnie inne podłoże.

Tak naprawdę w okresie ząbkowania niemowlęta są zdecydowanie bardziej podatne na infekcje. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że w okolicy właśnie 6.-12. miesiąca życia w organizmie dziecka zanikają przeciwciała, które otrzymał on od swojej matki, co prowadzi do przejściowego osłabienia jego odporności. Dodatkowo w tym samym czasie ciało malucha jest zdecydowanie bardziej eksponowane na różne patogeny – dzieci wtedy zaczynają przecież m.in. wkładać rozmaite przedmioty do swoich ust.

Konkluzja jest ostatecznie jedna: wtedy, gdy u ząbkującego dziecka wystąpi wysoka gorączka, absolutnie konieczne staje się poszukiwanie jej przyczyn. Konsultacja z lekarzem staje się niezbędna szczególnie wtedy, gdy u niemowlęcia pojawią się inne jeszcze niepokojące dolegliwości, takie jak np. wysypka, nasilone wymioty czy biegunka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze