Zaloguj
Reklama

Nieoczywista zależność: ząbkowanie a gorączka

Nieoczywista zależność: ząbkowanie a gorączka
Fot. panthermedia
(0)

Typowo wśród dolegliwości, które mogą towarzyszyć ząbkowaniu, wymienia się m.in. gorączkę. Zależność ta nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać – podczas ząbkowania dziecko powinno mieć, jeżeli w ogóle, to raczej nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała. Wtedy, gdy malec ma wysoką gorączkę, konieczne staje się poszukiwanie innych niż ząbkowanie przyczyn tego problemu.

Reklama

Ząbkowanie to jeden z trudniejszych okresów w życiu świeżo upieczonych rodziców. Niemowlęta mogą być w tym czasie bardzo drażliwe, często płakać czy wielokrotnie wybudzać się ze snu. Wielu opiekunów jako objaw ząbkowania wymienia również gorączkę – tak jak rzeczywiście problem ten może towarzyszyć wyrzynaniu zębów, tak naprawdę zależność pomiędzy nimi zdecydowanie nie jest jednoznaczna.

Typowo w przebiegu ząbkowania u niemowląt pojawia się niewysoka gorączka – zwykle spełnia ona kryteria stanu podgorączkowego. Przyczyną podwyższonej temperatury ciała może być niewielkiego nasilenia stan zapalny, do którego dochodzi w miejscu wyrzynania się zęba. Trzeba jednak mieć zawsze na uwadze to, że gorączka może pojawiać się po prostu równolegle z ząbkowaniem i może ona mieć zupełnie inne podłoże.

Tak naprawdę w okresie ząbkowania niemowlęta są zdecydowanie bardziej podatne na infekcje. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że w okolicy właśnie 6.-12. miesiąca życia w organizmie dziecka zanikają przeciwciała, które otrzymał on od swojej matki, co prowadzi do przejściowego osłabienia jego odporności. Dodatkowo w tym samym czasie ciało malucha jest zdecydowanie bardziej eksponowane na różne patogeny – dzieci wtedy zaczynają przecież m.in. wkładać rozmaite przedmioty do swoich ust.

Konkluzja jest ostatecznie jedna: wtedy, gdy u ząbkującego dziecka wystąpi wysoka gorączka, absolutnie konieczne staje się poszukiwanie jej przyczyn. Konsultacja z lekarzem staje się niezbędna szczególnie wtedy, gdy u niemowlęcia pojawią się inne jeszcze niepokojące dolegliwości, takie jak np. wysypka, nasilone wymioty czy biegunka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze