Zaloguj
Reklama

Nowe wypełnienia stomatologiczne pomoga pokonać próchnicę?

Leczenie zębów u dentysty
Fot. panthermedia
Leczenie zębów u dentysty
(0)

Próchnica zębów stanowi jedno z najczęstszych i jednocześnie pociągających za sobą największe koszty schorzeń, w których patogenezę zaangażowane są drobnoustroje bakteryjne. Ze względu właśnie na jej wciąż znaczące rozpowszechnienie wśród pacjentów medycy podejmują się prób poszukiwań różnych metod, dzięki którym możliwe byłoby zwalczanie próchnicy – o jednej z nich wspominają specjaliści z Tel Aviv University.

Reklama

W zapobieganiu próchnicy zębów największe znaczenie ma oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej, dość często jednak jest tak, że nawet osoby, które wyjątkowo jej przestrzegają, ostatecznie i tak zmagają się z próchnicą – ciężko jest bowiem doprowadzić do całkowitej likwidacji z jamy ustnej bakterii, które sprzyjają temu problemowi stomatologicznemu. Od wielu tak naprawdę już lat podejmowane są próby likwidowania zagrażających zdrowiu zębów mikrobów z jamy ustnej – w przeszłości chociażby takie działanie miały wypełnienia zębowe z amalgamatu.

Rzeczywiście wywierały one działanie przeciwbakteryjne, ze względu jednak na ich wygląd, jak i potencjalne ryzyko związane z obecnością w nich rtęci, ostatecznie odstąpiono od wykorzystywania tego rodzaju wypełnień zębowych i ich miejsce zajęły wypełnienia kompozytowe. Dostępne są one w różnych odcieniach, co pozwala dobrać odpowiednie dla danego pacjenta wypełnienie, jak i są one zdecydowanie bezpieczniejsze od wypełnień amalgamatowych – nie cechują się one jednak działaniem przeciwbakteryjnym. To jednak może ulec zmianie dzięki pracom izraelskich uczonych.

Badacze z Tel Aviv University opracowali nowy rodzaj wypełnień stomatologicznych, które zawierają nanocząsteczki o działaniu przeciwbakteryjnym. Zahamowanie rozwoju bakterii w okolicy, która została wyleczona z próchnicy, jest szczególnie ważne z powodu tego, że dość często w takich zębach – na krawędziach wypełnienia – gromadzą się bakterie i uszkadzają one szkliwo oraz zębinę, co ostatecznie sprzyja pojawianiu się w tych miejscach kolejnych ognisk próchnicy. Wypełnienie, które opracowali badacze, ma takie same właściwości, jak dotychczas stosowane wypełnienia – również jest ono estetyczne i dostępne w różnych odcieniach. Pozostaje więc jedynie czekać, aż kolejny oręż w walce z próchnicą zębów stanie się powszechnie dostępny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze