Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja zębów u dzieci

Autorzy: Ewa Chodkowska
Uśmiechnięte dziecko
Fot. Pantherstock
Uśmiechnięte dziecko
(5)

Wielu rodziców zastanawia się kiedy dzieci powinny pierwszy raz udać się do gabinetu stomatologicznego.

Reklama

Właściwa opieka stomatologiczna zaczyna się zanim pojawi się pierwszy ząb dziecka. To, że zębów nie widać, nie oznacza że nie trzeba dbać o jamę ustną. Zaleca się aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się w pierwszym roku życia dziecka.

Na takiej wizycie lekarz wyjaśni techniki prawidłowego szczotkowania oraz pielęgnacji mleczaków. Codzienne pocieranie wilgotną ściereczką dziąseł niemowlaka pomaga pozbyć się szkodliwych bakterii. Rodzice mogą myć zęby dzieci szczoteczką do zębów dla niemowląt przy użyciu wody ze znikomą ilością pasty aż do 2 roku życia. W wieku około 2 lat większość dzieci może pluć podczas szczotkowania.

Należy nakładać ilość pasty odpowiadającej wielkości groszku i nadzorować mycie zębów do około 5 roku. Złe nawyki żywieniowe dzieci sprzyjają rozwojowi próchnicy, dlatego należy kontrolować dietę dziecka od najmłodszych lat. Długotrwałe karmienie dziecka butelką prowadzi do stanu zapalnego zwanego próchnicą butelkową. Objawia się ona białymi plamami na górnych zębach przednich.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze