Zaloguj
Reklama

Prawie połowa amerykańskich dzieci nadużywa pastę do zębów

Mycie zębów
Fot. shutterstock
Mycie zębów
(0)

Jak pokazują badania przeprowadzone w USA przez Rządowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) nawet około 40% amerykańskich dzieci w wieku od 3 do 6 lat używa niebezpiecznie dużych ilości pasty do zębów. Czy nadużywanie pasty do zębów jest niebezpieczne dla naszego zdrowia? Co może być tego przyczyną?

Reklama

Przyczyną nadmiernego spożywania pasty do zębów przez dzieci może być fakt, że jest ona słodka i dlatego bardzo smaczna dla dzieci, które zamiast szczotkować zęby, liżą ją i jedzą jak słodycze. Według lekarzy nadmierne spożycie pasty do zębów może zwiększyć ryzyko niepożądanego zabarwienia zębów.

Pasty do zębów dla dzieci w większości nie zawierają fluoru, ale nadmierne spożycie tego pierwiastka zawartego w pastach do zębów jest niebezpieczny dla zdrowia.

Codzienne dostarczanie organizmowi nadmiaru fluoru może doprowadzić do choroby, określanej jako fluoroza, na którą cierpieć może nawet 32% amerykańskich dzieci. Jej pierwszym objawem są białe plamy na zębach. Stopniowo, z biegiem czasu, po przyjęciu szeregu następnych dawek fluoru, plamy ciemnieją i przybierają barwę żółtobrunatną. Wtedy szkliwo jest już na tyle kruche, że po prostu odpada. Wewnątrz organizmu zmienia się struktura kości - tracą one wapń, stają się bardziej kruche, podatne na złamania. Fluoroza u dorosłych prowadzi także do uszkodzenia nerwów.

Jak prawidłowo czyścić zęby?

Każda osoba w wieku powyżej dwóch lat powinna czyścić zęby dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami CDC i WHO. Ilość użytej pasty powinna być dostosowana do wieku. Na przykład, dzieci poniżej trzeciego roku życia powinny używać pasty o ilości odpowiadającej wielkości ziarna ryżu, a starsze rozmiaru grochu.

Według badania CDC 60%  dzieci w USA myje zęby dwa razy dziennie. Natomiast niepokojące jest to, że około jedna piąta amerykańskich dzieci w ogóle ich nie myje.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze