Zaloguj
Reklama

Próchnica butelkowa u niemowląt i małych dzieci

Mycie zębów przez najmłodszych
Fot. panthermedia
Mycie zębów przez najmłodszych
(0)

Właściwa higiena jamy ustnej ważna jest już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Zdarza się, że mimo prawidłowej higieny u niemowląt pojawia się tzw. próchnica butelkowa.

Reklama

Przyczyny wystąpienia próchnicy butelkowej

Próchnica butelkowa, czyli demineralizacja tkanek twardych zęba, to proces, który następuje pod wpływem działania bakterii kwasotwórczych. Bakterie, dla których głównym źródłem pożywienia są węglowodany, tworzą charakterystyczną płytkę nazębną, która przylega do zęba i stopniowo przyczynia się do powstawania ubytku. Jedną z przyczyn zjawiska jest długi okres karmienia dziecka butelką – lepka konsystencja soków czy mleka powoduje, że zęby narażone są na kontakt z cukrem zawartym w pożywieniu przez dłuższy czas, a to przyczynia się do powstawania płytki nazębnej, będącej pożywką dla bakterii.

Jak rozpoznać próchnicę butelkową?

Próchnica butelkowa charakteryzuje się pojawieniem się plamek – białych lub beżowych – na ząbkach, głównie na jedynkach. Niepokojącym objawem może być niechęć dziecka do jedzenia, gryzienia i płacz przy spożywaniu pokarmu.

Sposoby leczenia próchnicy butelkowej

W przypadku niewielkich zmian może wystarczyć przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji. Lekarz dentysta nakładając specjalny preparat, wzmocni szkliwo zębów. W przypadku pojawienia się czarnych ubytków, wyglądających jak „dorosła” próchnica, dentysta może zastosować impregnowanie zębów przy wykorzystaniu azotanu srebra. W przypadku skrajnie zaawansowanej próchnicy niezbędne może okazać się przeprowadzenie usunięcia zęba w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Profilaktyka

Najważniejszym elementem dbania o zęby jest profilaktyka – warto już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka wprowadzić regularne mycie za pomocą gazika, a potem specjalnej szczoteczki. Wraz z pojawieniem się kolejnych ząbków należy wprowadzać odpowiednie pasty dla dzieci i starać się myć ząbki dwa razy dziennie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze