Zaloguj
Reklama

Próchnica wtórna

Usuwanie ubytków zębowych w gabinecie dentysty
Fot. medforum
Usuwanie ubytków zębowych w gabinecie dentysty
(0)

Próchnicą wtórną, nazywa się patologiczną zmianę, która rozprzestrzenia się wokół obudowy tkanek twardych zęba, czyli wokół wypełnień ubytków zębowych.

Reklama

W przeciwieństwie do nawracającej próchnicy pierwotnej, próchnica wtórna jest przetrwałą formą próchnicowych zmian zębów. Próchnica wtórna, może występować pod postacią zewnętrzną, przypominając tym samym zmiany demineralizacyjne, jakie pojawiają się w próchnicy pierwotne. Może także ujawnić się pod postacią wewnętrzną, która pojawia się przede wszystkim wzdłuż wypełnień, które znajdują się w szkliwie czy zębinie.

Objawem występowania próchnicy wtórnej jest rozmiękły brzeg wypełnienia, który ujawnia się już przy delikatnym badaniu sondą stomatologiczną oraz wyraźne uszkodzenia wypełnienia, które odsłania dno ubytku. Innym objawem próchnicy wtórnej może być zmiana próchnicowa znajdująca się przy wypełnieniu, ubytek w szkliwie czy przebarwienie wzdłuż krawędzi wypełnienia. By wykryć próchnicę wtórną, podczas badania, stomatolog sprawdza nadwrażliwość zębów, może zlecić wykonanie badania RTG jak również badanie mikrobiologiczne na obecność paciorkowców.

Badanie bakteriologiczne pozwala na ustalenie poziomu zakażenia zębiny jak również pomaga określić stężenie bakterii, które przyczyniają się powstawania kwasów. Proces powstawania próchnicy wtórnej jest wieloczynnikową infekcją, której zapobiegać można działając na czynniki etiologiczne, między innymi podając miejscowo związki fluoru oraz chlorheksydyny. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej” E. Jodkowska, L. Wagner, Bestom DENTOnet.pl 2009

Reklama
(0)
Komentarze