Zaloguj
Reklama

Protezy zębowe – jak dobrać odpowiednią i jak radzić sobie z dyskomfortem?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Proteza zębów, protetyka stomatologiczna
Fot. medforum
Proteza zębów, protetyka stomatologiczna
(0)

Pacjenci borykający się z utratą uzębienia z dużym dystansem podchodzą do propozycji założenia protezy. Najczęściej kojarzy się ona ze sztucznie wyglądającym, porcelanowym i przede wszystkim mało wygodnym uśmiechem. Jak się okazuje, obawy te są zupełnie bezpodstawne, bowiem rynek stomatologiczny oferuje całe mnóstwo protez zębowych, które gwarantują nie tylko wspaniały efekt estetyczny, ale przede wszystkim komfortowe spożywanie ulubionych potraw.

Reklama

Wszelkie nieprzyjemne objawy, pojawiające się na skutek niewłaściwie dobranej protezy, nazywamy stomatopatiami protezowymi. Najczęściej są to: ból, pieczenie, obrzęk czy nadżerki. Czynniki wywołujące powyższe nieprzyjemne dolegliwości możemy podzielić na kilka grup. I tak wyróżniamy: 

  • czynniki mechaniczne, 
  • czynniki spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną,
  • czynniki alergiczne,
  • czynniki toksyczne,
  • psychologiczne.

Najczęstsze bywają oczywiście dolegliwości wywołane przez czynniki mechaniczne, na szczęście są one modyfikowane, a ich eliminacja polega na poprawnym dopasowaniu protezy. Dlatego też tak ważne jest, by protezę dobierać jedynie u specjalisty w dziedzinie protetyki. Okazuje się bowiem, że problem, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości, da się zażegnać podczas jednej wizyty, która polegać może na dogięciu klamry, zebraniu zbyt dużej ilości materiału z płyty protezy, wypolerowaniu jej powierzchni lub zamianie protezy na tę wykonaną z innego, nieuczulającego materiału. Należy także pamiętać, ze proteza ma swoją „żywotność” – należy ją wymieniać co 3-4 lata.

Jak się zatem okazuje, nie taka proteza straszna, jak ją malują, a występujący niekiedy dyskomfort nie jest regułą. Niezmiernie ważne zatem jest, by w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprzyjemnych dolegliwości zgłosić się z problemem do protetyka, który z dużym prawdopodobieństwem pomoże nam odzyskać niezmiernie ważną wygodę noszenia protezy zębowej.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze