Zaloguj
Reklama

Recesja dziąseł: czym jest i co może nam pomóc?

Płukanie jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Płukanie jamy ustnej
(0)

Cofanie się dziąseł (fachowo określane jako recesja dziąseł) to wbrew pozorom poważny problem – sprzyja on bowiem m.in. próchnicy zębowej. Najistotniejsze są próby zapobiegania wystąpieniu takiego zjawiska, wtedy jednak, gdy już do niego dojdzie, należy podejmować próby zahamowania jego dalszego rozwoju. W tym celu skorzystać można z pewnych domowych sposobów – co więc może pomóc w walce z cofaniem się dziąseł?

Reklama

Recesja dziąseł miewa bardzo różne przyczyny – sprzyjają jej m.in. choroby jamy ustnej, takie jak zapalenie przyzębia, ale i używanie szczoteczek do zębów o zbyt twardym włosiu czy zbyt silne szczotkowanie zębów. Cofanie się dziąseł spotykane bywa również u palaczy tytoniu, prowadzić do niego może także nieprawidłowe założenie elementów aparatu ortodontycznego. Tak jak różne bywają przyczyny problemu, tak i różne bywają jego konsekwencje – wśród możliwych wymienić można przede wszystkim nadwrażliwość szyjek zębowych oraz zwiększone ryzyko próchnicy zębów.

Wtedy, gdy u pacjenta stwierdzona zostanie recesja dziąseł, konieczne jest przede wszystkim poszukiwanie przyczyny tego stanu i zastosowanie oddziaływań, dzięki którym możliwe będzie ich zlikwidowanie. W międzyczasie możliwe jest jednak sięgnięcie po pewne domowe sposoby na cofanie się dziąseł.

Pomocne w walce z recesją dziąseł mogą być rozmaite płyny do płukania jamy ustnej – szczególnie korzystne może być stosowanie tych, które zawierają różne ekstrakty ziołowe (istnieją doniesienia o pozytywnym wpływie na stan dziąseł ekstraktów z bazylii, drzewa herbacianego czy mięty). Zastosowanie znajdują również preparaty z aloesu, donoszono niejednokrotnie także i o tym, że pomagać osobom z recesją dziąseł może suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3. Co ważne pacjenci, którzy zmagają się z cofaniem się dziąseł, pamiętać muszą o regularnym szczotkowaniu jamy ustnej – wykorzystywać do tego powinni szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze