Zaloguj
Reklama

Smoczek – co rodzic powienien wiedzieć?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Smoczek u małych dzieci
Fot. medforum
Smoczek u małych dzieci
(0)

Smoczek budzi wiele kontrowersji – jedni właśnie od niego rozpoczynają kompletowanie wyprawki niemowlaka, inni nigdy nawet nie rozważają jego zakupu. Budzi on sporo kwestii w sporach dotyczących ewentualnych szkód przez niego wyrządzonych, jak choćby wady zgryzu. Czy warto się jednak tego obawiać?

Reklama

Potrzeba ssania jest naturalnym odruchem, w jaki wyposażyła nas matka natura w celu przetrwania pierwszych miesięcy naszego życia. Odruch ten pozwala zaspokoić także jakże ważne potrzeby emocjonalne i bliskości oraz obniżyć poziom frustracji. Naturalna, fizjologiczna potrzeba ssania ustaje wraz z dojrzewaniem układu nerwowego (około 1-2. roku życia) pod warunkiem, że smoczek nie stanie się nawykiem.

Co zatem zrobić, by tego uniknąć? Po pierwsze, nie podawać go w ciągu pierwszych 4 tygodni życia. Noworodek powinien skupić się wtedy na ssaniu piersi, a dodatkowe ssanie smoczka mogłoby doprowadzić do zakłócenia procesu laktacji. Po drugie, smoczek nie powinien być podawany na każde zawołanie dziecka (grymas czy płacz). To jedyny sposób komunikacji niemowlęcia z opiekunem, poprzez który daje do zrozumienia, że jest głodne, ma mokrą pieluchę, jest mu niewygodnie lub coś go boli. Smoczek powinien być w tym przypadku użyty jako ostateczność. Kolejna zasada, która pozwoli korzystać ze smoczka bez późniejszych, negatywnych następstw, głosi, by minimalizować czas, który dziecko spędza, trzymając go w buzi. Zamiast niego warto podawać pociesze wszelkie gumowe gryzaczki i zabawki, które będą stymulować rozwój zębów, a nie skupiać się na kontynuowaniu odruchu ssania. Niezmiernie ważne jest (jeśli już korzystamy ze smoczka), by odpowiednio dobrać jego rozmiar, wymieniać go przynajmniej co 2 miesiące oraz odpowiednio dbać o jego higienę. Należy go wyparzyć przed pierwszym użyciem, a także wtedy, gdy upadnie na podłogę. Nigdy nie powinnyśmy oblizywać smoczka, gdyż przekazujemy wraz z nim dziecku swoją florę bakterii próchnicotwórczych. Ważne jest, by w odpowiednim czasie pozbyć się smoczka. Najlepszy czas to 1-2. rok życia. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy zanika naturalny odruch ssania, który jeśli pozostanie, będzie tylko sztucznym i silnym nawykiem.

Skąd zatem lęk przed użyciem smoczka? Jest on uzasadniony, bowiem w przypadku niestosowania się do powyższych wskazówek może dojść do rozwinięcia wad zgryzu, rozwoju próchnicy oraz wad wymowy. Pamiętajmy jednak, że wystąpią one wtedy, gdy smoczek będzie używany po kilka godzin dziennie i nie zostanie odstawiony w odpowiednim momencie. Dobrze dobrany smoczek stosowany we właściwy sposób, w nielicznych okolicznościach i traktowany z zasadami higieny, nie powinien przysporzyć żadnych problemów na późniejszym etapie życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Warren J., Bishara S.E., Steinbock K.L. et al.: Effects of oral habits duration on dental characteristics in the primary dentition. „Journal of the American Dental Association” 2001, no. 132, pp. 1685–1693.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze