Zaloguj
Reklama

Stan uzębienia a funkcje poznawcze

Rozmowa starszego mężczyzny z młodą kobietą
Fot. Panthermedia
Rozmowa starszego mężczyzny z młodą kobietą
(0)

Stres czy niezdrowy tryb życia wpływają na degradację wielu elementów naszego orgazmu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobami w wieku podeszłym. Naukowcy przeprowadzili jednak badanie, z którego może wynikać związek pomiędzy złym stanem uzębienia a obniżeniem zdolności poznawczych. Wynik badania oraz wnioski z niego wysunięte mogą mieć charakter korelacyjny, jednak bardzo istotna jest świadomość dbałości o odpowiedni stan jamy ustnej,szczególnie u osób starszych.

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że stres w swoich skutkach może dokonać spustoszenia w organizmie człowieka. Również w kontekście zdrowia jamy ustnej ma on kluczowe znaczenia, gdyż prowadzi do wydzielania się cytokin – biorących udział w utracie tkanki kostnej [1].

Funkcje poznawcze

Mózg stanowi odbiornik wszelkiego rodzaju wrażeń i doznań zmysłowych – odbiór następuje w sposób bierny, stąd wszelkiego rodzaju nasze spostrzeżenia czy plany stanowią efekt odniesienia nowych informacji, które właśnie napłynęły do naszej pamięci i całego materiału przez nią zebranego. To właśnie pamięć i uwaga stanowią zasadnicze funkcje poznawcze, które pozwalają nam zarejestrować i przywołać określony materiał informacyjny (pamięć), a także selekcjonować materiał, jaki do nas dociera (uwaga) [2].

Zły stan jamy ustnej a funkcji poznawcze

Zdrowe zęby są odzwierciedleniem trybu życia wpływającym zarówno na nasze samopoczucie, jak i na jakość życia. Zły stan uzębienia może mieć jednak wpływ na implikację wielu innych schorzeń – czasem przyczynia się do podniesienia ryzyka zachorowania na udar mózgu czy pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych. Niedawno opublikowane badanie w czasopiśmie „American Geriatrics Society” wykazuje powiązanie pomiędzy złym stanem uzębienia a pamięcią i funkcjami poznawczymi osób w podeszłym wieku. W badaniu zauważono, że osoby, u których stan uzębienia nie był dobry, miały gorsze wyniki w testach mających na celu zadbanie funkcji poznawczych, co pozwoliło na wysnucie wniosków oraz postawienie hipotezy dotyczącej powiązania pomiędzy stanem jamy ustnej a zdolnościami poznawczymi właśnie. Naukowcy prowadzący badanie twierdzą, że nie ma jednoznacznego mechanizmu, a związek ten może być jedynie korelacyjny a nie przyczynowo- skutkowy, stąd konieczność prowadzenia dalszych badań, ale także zwiększenie dbałości o stan swoich zębów, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku [3].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] Stan zdrowotny jamy ustnej a jakość życia osób w wieku starszym z Wrocławia. Red. U. Kaczmarek, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej. Wrocław 2018, s. 14.
    [2] A. Mosiołek, J. Gierus: Funkcje poznawcze a radzenie sobie z problemami życia codziennego w schizofrenii. „Psychiatria” 2016, t. 13, nr 2, s. 98-99.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze