Zaloguj
Reklama

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – co jest lepsze dla zębów?

Rodzinne szczotkowanie zębów
Fot. Shutterstock
Rodzinne szczotkowanie zębów
(0)

Na rynku produktów do higieny jamy ustnej, poza tradycyjnymi szczoteczkami oraz szczoteczkami elektrycznymi, pojawiły się szczoteczki soniczne. Którą wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania?

Reklama

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa do utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu. Ogromnym przełomem w szeroko pojętej higienie jamy ustnej było pojawienie się szczoteczki elektrycznej, która zaczęła stopniowo wypierać szczoteczki manualne. Czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną zdecydowanie wpływa na polepszenie efektywności czyszczenia zębów, m.in. ze względu na zwiększoną częstotliwość ruchów oraz szereg programów mycia. Szczoteczki elektryczne mają okrągłą główkę czyszczącą, która wykonuje ruchy rotacyjne i pulsacyjne. Szczoteczki soniczne wykorzystują technologię opartą na wykorzystaniu fal dźwiękowych. Szczoteczka generuje drgania, które wprawiają w nie włosie na szczoteczce, co wywołuje ruchy wymiatające. Częstotliwość drgań waha się między 62 a 96 tysięcy, co daje blisko 48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę! Pozwala to na niezwykle dokładne usuwanie płytki nazębnej i uporczywego kamienia nazębnego.

Główna różnica pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną dotyczy zastosowanej technologii, kształtu główki szczoteczki oraz wykorzystanej metody szczotkowania. Szczoteczki rotacyjne, czyli elektryczne, mechanicznie ścierają osad z zębów. Szczoteczki tego typu generują od 8 do 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych. Ruchy rotacyjne wykonywane przez szczoteczkę przy zbyt dużej sile nacisku mogą podrażniać dziąsła. Szczoteczki soniczne wykorzystują fale dźwiękowe, które wprawiając w ruch włosie szczoteczki, wykonują drgania przypominające ruch wymiatający. Podczas mycia powstaje chmura bąbelków, które dosięgają również trudno dostępnych miejsc, polepszając jakość mycia zębów. Szczoteczki soniczne posiadają główkę czyszczącą o podłużnym kształcie przypominającym kształt, jaki mają szczoteczki manualne. 

Którą szczoteczkę wybrać? Zarówno elektryczna, jak i soniczna to dobry wybór pozwalający na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Najlepiej porozmawiać ze swoim stomatologiem, który pomoże dobrać szczoteczkę oraz wskaże, jakiego typu włosia na główkach szczoteczki powinna dana osoba używać.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze