Tłuszczaki w jamie ustnej – sposób postępowania

W błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawić się drobne ranki, mikrouszkodzenia, afty, a niekiedy również tłuszczaki. Czym są te ostatnie i jak się je leczy?
Czym są tłuszczaki?
Tłuszczaki to niezłośliwe skupiska komórek, które gromadzą się tuż pod skórą lub w okolicy narządów wewnętrznych. Tłuszczaki zbudowane są z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Tłuszczaki rosną powoli, otoczone są torebką z tkanki łącznej, dzięki czemu zachowują swój kształt i łatwo je wyczuć pod palcami. W obrębie tłuszczaków można rozróżnić różne ich typy:
- lipoma, czyli zmiany pojedyncze, odgraniczone. Można je łatwo wyczuć pod palcami. Rosną powoli, a zbudowane są z dojrzałych komórek tkanki tłuszczowej,
- angiolipoma – jest mocniej unaczyniona niż lipoma, otoczona jest torebką łącznotkankową, również daje się wyczuć w czasie badania palpacyjnego,
- myolipoma – poza komórkami tłuszczowymi zbudowane są również z niewielkiej ilości tkanki mięśni gładkich. Myolipoma również daje się „wyczuć” w czasie badania palpacyjnego,
- myelolipoma – zbudowane z komórek tkanki tłuszczowej oraz elementów tkanki szpikowej,
- tłuszczaki wrzecionowate i tłuszczaki wielopostaciowe – niezłośliwe zmiany, w budowie można wyróżnić nieliczne naczynia krwionośne oraz komórki tłuszczowe, które przybierają charakterystyczny, wrzecionowaty kształt,
- lipoblastoma – pojawia się przede wszystkim u niemowląt i małych dzieci, zbudowane wyłącznie z tkanki tłuszczowej,
- zimowiak – diagnozowany u dzieci, zbudowany z adipocytów brunatnej tkanki tłuszczowej. Niezłośliwy.
Tłuszczaki jamy ustnej
Tłuszczaki pojawiają się najczęściej w okolicach głowy, szyi (około 20% diagnozowanych tłuszczaków). Zmiany w obrębie jamy ustnej stanowią około 1-4 % przypadków. Pierwszy opis tłuszczaka w jamie ustnej opisał Roux w 1848 roku, określając go jako „żółty naddziąślak”. Przyczyny powstawania tłuszczaków są niejasne. Co ciekawe, w badaniach laboratoryjnych tłuszczaków uwidacznia się wiele aberracji chromosomowych, przede wszystkim na poziomie translokacji (przemieszczenia) i delecji (usunięcia) fragmentu chromosomu. Skłonność do pojawiania się tłuszczaków obserwuje się przede wszystkim u osób otyłych. Kluczowy może być również wiek – tłuszczaki, zwłaszcza w jamie ustnej, pojawiają się częściej u osób po 50. roku życia. O ich obecności pacjent wie tylko dlatego, że w czasie żucia wyczuwa „coś” w jamie ustnej – przede wszystkim na policzku lub przedsionku jamy ustnej.
Usuwanie tłuszczaka jamy ustnej
Usunięcie tłuszczaka zlokalizowanego w obrębie jamy ustnej odbywa się wyłącznie w poradni chirurgii stomatologicznej. Po podaniu znieczulenia, zazwyczaj metodą preparacji, na tępo wyłuszcza się guzek w granicach makroskopowych tkanek.
Dlaczego nie wolno bagatelizować zmian?
Żadnej zmiany nie należy bagatelizować – dopóki nie zostanie zbadana, nie możemy mieć pewności, że to zmiana o podłożu nowotworowym. Diagnostyka różnicowa zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej jest istotna zwłaszcza w przypadku zmian zlokalizowanych na granicy kości przysiecznej i tzw. linii pośrodkowej. Jest to specyficzny obszar, w którym mogą występować torbiele nosowo-podniebienne lub rzadkie guzy wywodzące się z tkanki nerwowej, stąd kluczowa jest pełna diagnostyka!
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Eisen D.B., Fazel N.: Treatment of gingival fibromas using CO2 laser and electrosurgery in a patient with tuberous sclerosis. „Dermatology Online Journal” 2008, vol. 15, no. 14(11), p. 7.
Ellies M., Laskawi R.: Diseases of the salivary glands in infants and adolescents. „Head Face Medicine” 2010/02, no. 6, p. 1.
Baciński Sz., Czarnecki M., Trafalski M.: Tłuszczak jamy ustnej u 81-letniej kobiety. Opis przypadku. „eDentico”, nr 39.
Kategorie ICD:
- Tagi:
- tłuszczak,
- jama ustna,
- ból,
- zgrubienie