Zaloguj
Reklama

Uśmiech dziąsłowy – czym jest i jak się go pozbyć?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Wakacje
Fot. panthermedia
Wakacje
(0)

Piękny uśmiech dodaje nam uroku, wzmacnia pewność siebie, a u rozmówcy budzi pozytywne emocje. Niestety nie każdy jest ze swego uśmiechu zadowolony i niekiedy może stać się on źródłem nieśmiałości lub uczucia skrępowania. Zdrowy uśmiech zawdzięczamy odpowiedniej pielęgnacji i higienie, ale za jego atrakcyjność często odpowiadają nasze geny, na które nie mamy wpływu. Jednym z częstszych problemów, z którymi do stomatologa zgłaszają się pacjenci niezadowoleni ze swego wyglądu, jest tzw. gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy.

Reklama

Gummy smile występuje nieco częściej u kobiet i jest typem uśmiechu, który nadmiernie odsłania dziąsła. Dochodzi tu do zaburzenia tzw. strefy różowej i białej (dziąseł i zębów) i powstania wrażenia, jakoby zęby miały być zbyt krótkie w stosunku do grubych i nienaturalnie przerośniętych dziąseł. Wada ta może być źródłem zarówno kompleksów, jak również trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zdarza się, że prowadzi do gromadzenia się resztek jedzenia oraz bakterii w kieszonkach dziąsłowych i powoduje występowanie stanów zapalnych, zaczerwienienia bądź krwawienia.

Wśród przyczyn uśmiechu dziąsłowego wymienia się:

  • wady genetyczne,

  • wady ortodontyczne,

  • opóźnione wyrzynanie zębów,

  • nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy,

  • mała objętość wargi górnej.

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Istnieje kilka metod leczenia uśmiechu dziąsłowego, które powinny być zawsze adekwatne do etiologii wady. Podczas wyboru metody leczenia niezbędny jest szczegółowy wywiad, dokładne badanie, ocena rysów twarzy, budowy szczęki oraz pracy mięśni mimicznych. Całościowy pogląd na problem powinien wspomóc decyzję o wyborze odpowiedniego leczenia.

Jakie są możliwości korekty wady?

  1. Toksyna botulinowa A, czyli tzw. botoks, stosowana jest wtedy, gdy przyczynę problemu stanowi nadreaktywny mięsień dźwigacz wargi górnej. Iniekcja tego preparatu powoduje rozluźnienie powyższego mięśnia i uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego na około 6 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg trzeba powtarzać.

  2. Zabieg chirurgiczny – polecany u osób dorosłych, po zakończeniu okresu wzrostu kostnego. Metoda bardzo skuteczna, trwała, ale niosąca ryzyko powikłań w postaci destabilizacji korzeni zębowych.

  3. Laserowa korekta dziąsła – zabieg mniej inwazyjny oraz wymagający krótszej rekonwalescencji niż interwencja chirurgiczna. Bardzo skuteczna i trwała metoda z niskim odsetkiem powikłań.

  4. Aparat ortodontyczny – metoda stosowana u pacjentów z wadą zgryzu. Niezwykle skuteczna w okresie wzrostu i kształtowania uzębienia (okres dziecięcy i młodzieńczy). Gwarantuje naturalny i trwały efekt, na który jednak trzeba poczekać, gdyż leczenie jest stosunkowo długie.

Jak widać, dostępnych jest kilka metod leczenia uśmiechu dziąsłowego, a wybór najlepszej z nich wymaga ustalenia zarówno etiologii powstania wady, jak również oczekiwań pacjenta dotyczących samego przebiegu leczenia oraz spodziewanego efektu i jego trwałości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze