Zaloguj
Reklama

Wizyta u stomatologa w dobie koronawirusa

Wirus
Fot. Pantherstock
Wirus
(0)

COVID-19, wirus, który w niezwykle szybkim tempie rozprzestrzenił się niemalże na całej kuli ziemskiej, dostarcza wiele pytań. Dotyczą one również wizyt lekarskich. Jak ma się koronawirus do zabiegów stomatologicznych? Warto iść czy lepiej przełożyć wizytę? Odpowiadamy na to pytanie.  

Reklama

W przypadku wizyty u dentysty ryzyko zarażenia się koronawirusem jest niezwykle wysokie, co wynika ze specyfiki tego zawodu. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową – przez ślinę i krew. W gabinecie, przy braku odpowiedniej wentylacji, ogromnym ryzykiem jest także inhalacja aerozolu, który powstaje w wyniku konkretnego zabiegu.

W związku z powyższym zaleceniem Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej jest ograniczenie przyjmowania pacjentów do minimum. Wizyty powinny odbywać się jedynie w przypadku osób, które niezwłocznie wymagają interwencji specjalisty. W pozostałych przypadkach, dla bezpieczeństwa lekarza oraz pacjenta, należy przełożyć swoje terminy.

Gabinety dentystyczne powinny zostać dostosowane do zaistniałej sytuacji. Oznacza to szczególną dokładność i ostrożność w dezynfekcji sprzętu oraz wszelkich powierzchni, z którymi miał styczność pacjent. Dlatego odstęp czasu pomiędzy wpuszczaniem osób do gabinetu powinien zostać wydłużony. Pozwoli to w pełni zdezynfekować gabinet, ale i zmniejszy kolejki, dzięki czemu styczność pomiędzy pacjentami będzie znacznie mniejsza.

Niezwykle istotna jest także postawa pacjenta. Powinien on, przed jakimkolwiek zabiegiem stomatologicznym, przepłukać jamę ustną środkiem antyseptycznym, zawierającym środki utleniające, na które wirus jest podatny. Roztwór powinien być sporządzony w ciepłej wodzie – powyżej 27 stopni Celsjusza.

Pacjenci podczas wywiadu lekarskiego powinni udzielać szczerych odpowiedzi i nie zatajać żadnych informacji. Sugeruje się, by nie dotykać przedmiotów znajdujących się w poczekalniach, a przyjście na wizytę powinno być chwilę przed umówioną godziną. Płatności należy dokonywać kartą. Lekarz ma prawo odmowy leczenia, jeśli uzna, że występuje ryzyko zarażenia koronawirusem.

Osoby, które miały kontakt z potencjalnie chorym na COVID-19, w ostatnim czasie wróciły zza granicy lub które mają objawy sugerujące koronawirusa, powinny odwołać swoje wizyty lekarskie.

Komisja stomatologiczna zaleca, by ograniczyć wizyty dzieci i młodzieży, które w większości przypadków nie wykazują objawów zachorowania. U osób dorosłych wskazane jest wykonywanie tylko niezbędnych zabiegów, które uchronią pacjenta przed uszkodzeniem zdrowia. Zabiegi estetyczne, m.in. piaskowanie czy usuwanie kamienia, powinny być bezwzględnie przełożone.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze