Zaloguj
Reklama

Wpływ olejku goździkowego na zdrowie jamy ustnej

Ból po wyrwaniu zęba
Fot. panthermedia
Ból po wyrwaniu zęba
(0)

Olejek goździkowy od wieków stosowany był w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej w celu łagodzenia bólu zębów. Zawiera eugenol, który połączono z tlenkiem magnezu, tworząc w stomatologii  materiał wypełniający. Czy olejek goździkowy może leczyć ból zęba?

Reklama

Olejek goździkowy zawiera substancję chemiczną zwaną eugenolem, która działa jako środek znieczulający i przeciwbakteryjny. Dodatkowo pomaga w stanach zapalnych i grzybiczych. Od XIX wieku eugenol był jednym z wielu składników olejków eterycznych, stosowanych w leczeniu kanałowym, chorób przyzębia oraz ropni.

Olejek goździkowy jest bezpośrednio aplikowany na dziąsła po to, by złagodzić ból zęba. Należy zanurzyć w nim chusteczkę lub wacik i przetrzeć je w miejscu bólu. Niektórzy wykorzystują również całe goździki, umieszczając je na kilka minut w miejscu bólu. Istnieją dowody również na to, że eugenol w olejku goździkowym jest skuteczny w zwalczaniu niektórych bakterii jamy ustnej. Leki zawierające eugenol są szeroko stosowane w stomatologii.

Podczas gdy olejek goździkowy jest zwykle bezpieczny, zbyt częste stosowanie go w jamie ustnej i na dziąsłach może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Skutki uboczne mogą obejmować m.in. uszkodzenie miazgi zęba, błony śluzowej jamy ustnej, a stosowanie suszonych goździków może powodować podrażnienia i uszkodzenia tkanki zębowej.

Kobietom w ciąży odradza się stosowanie tego środka, ponieważ nie ma dowodów na to, że olejek goździkowy jest bezpieczny dla rosnącego dziecka.

Jest dostępny w wielu supermarketach, drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością. Charakteryzuje się mocnym, intensywnym korzennym zapachem oraz gorzkawym smakiem.

Pomimo dobroczynnego działania tego olejku, jeśli ból zęba trwa dłużej niż 1 lub 2 dni, należy udać się do stomatologa. Stany nieleczone mogą powodować pogorszenie. Większość przypadków bólu zęba spowodowana jest próchnicą, pękniętym zębem, cofającymi się dziąsłami oraz infekcją bakteryjną.  

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze