Zaloguj
Reklama

Wychodzące zęby mądrości – jak złagodzić ból?

Prześwietlenie zębów
Fot. panthermedia
Prześwietlenie zębów
(0)

Kiedy przebijają się zęby mądrości, zwykle towarzyszy temu ból. Dyskomfort i nieprzyjemne uczucie podczas wychodzenia ósemek mogą ustąpić samoistnie, ale w niektórych przypadkach niezbędne będzie aktywne leczenie i interwencja specjalisty. Istnieje kilka domowych sposób, które mogą złagodzić nieprzyjemne uczucie i dyskomfort podczas wyrzynania ósemki.

Reklama

Żel dentystyczny działający jak znieczulenie może pomóc złagodzić ból. Żele tego typu są dostępne bez recepty lub i zawierają substancję czynną zwaną benzokainą. Większość żeli dentystycznych można nakładać bezpośrednio na dziąsła. Jednak zawsze warto zapoznać się z ulotką załączoną do opakowania. Niektórzy mogą być uczuleni na benzokainę, dlatego zakup należy skonsultować z dentystą lub farmaceutą.

Przykładanie okładu z lodu do bolącego miejsca to kolejny sprawdzony sposób na uśmierzenie bólu wychodzącej ósemki. Lód może także zmniejszać stan zapalny. Warto spróbować przytrzymać woreczek z lodem owinięty ściereczką przy szczęce przez maksymalnie 15 minut.

Słona woda ma naturalne właściwości dezynfekujące. Badanie z 2010 roku wykazało, że płukanie jamy ustnej słoną wodą może pomóc zmniejszyć ilość bakterii. Czasami przyczyną bólu może być nagromadzenie się bakterii w dziąsłach wokół zębów mądrości. W związku z tym płukanie słoną wodą może pomóc w leczeniu infekcji i zmniejszyć dyskomfort. Aby przygotować solankę, wystarczy do szklanki świeżo przegotowanej wody wsypać kilka  łyżek soli. Płukankę można stosować, gdy woda lekko ostygnie.

W 2006 roku przeprowadzono badanie, które wykazało skuteczność goździków w łagodzeniu bólu podczas gdy przebijają się zęby mądrości. Goździki mogą być stosowane jako miejscowy środek przeciwbólowy ze względu na ich odrętwiający efekt. Aby wypróbować ten domowy środek, należy umieścić goździk na zębie, który przynosi nieprzyjemnie uczucie i trzymać go w miejscu do momentu uśmierzenia bólu. Goździków nie należy żuć.

Cebula to kolejny sposób na zmniejszenie bólu. Ma ona bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Należy odciąć kawałek cebuli i żuć ją po stronie, gdzie występuje ból. Dzięki temu sok z warzywa dostanie się do dziąsła, co z kolei zmniejszy stan zapalny i obrzęk.

W niektórych przypadkach domowe środki mogą nie złagodzić bólu zęba i konieczne będzie jego usunięcie. Zabieg odbywa się u stomatologa lub w szpitalu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze