Zaloguj
Reklama

Z jakich powodów zęby mogą stawać się czarne?

Dbanie o zęby
Fot. Panthermedia
Dbanie o zęby
(0)

Czarne przebarwienia zębów typowo powiązuje się z próchnicą, wpływ jednak na pojawianie się takich zmian barwy uzębienia mogą mieć również stosowane używki czy przyjmowane przez pacjenta... leki. Przyczyn tego, że zęby stają się czarne, wyróżnić można wiele, jedno jednak można powiedzieć z całą pewnością: kiedy uzębienie przybiera taką właśnie barwę, konieczne jest pilne udanie się do stomatologa.

Reklama

Czarne zęby = próchnica – niekoniecznie. Rzeczywiście wspomniane schorzenie stanowi jedną z najczęstszych przyczyn tego, że zęby przybierają czarny odcień, ale niejedyną. Czarne zęby mogą być również skutkiem nagromadzenia się na ich powierzchni bardzo dużych ilości kamienia nazębnego. Oprócz tego istnieje możliwość, że ząb przybierze taki właśnie odcień po tym, kiedy stanie się on martwy lub gdy dojdzie do rozwinięcia się w jego obrębie zapalenia miazgi.

Czarne zęby mogą mieć również osoby, które często korzystają z używek mających potencjał do wywoływania przebarwień. Takowymi są przede wszystkim kawa oraz papierosy. Istnieje także możliwość, że czarnego koloru przebarwienia pojawią się wskutek stosowania doustnego płynnych suplementów żelaza.

Jeżeli zęby nagle – w ciągu bardzo krótkiego czasu – staną się czarne, to wtedy wyjście jest tylko jedno: jest nim pilna wizyta u stomatologa. Tak dzieje się jednak rzadko – znacznie częściej na zębach pojawiają się najpierw drobne, pojedyncze przebarwienia barwy brązowej lub szarej, które dopiero później staną się czarne.

Kiedy tylko więc pacjent zauważy u siebie jakieś nietypowego koloru przebarwienia, powinien on od razu pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu dentystycznego – im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większe szanse na to, że będzie ono mniej inwazyjne i będzie trwało po prostu krócej. Czarne zęby zdecydowanie nie są wyłącznie problemem natury estetycznej, ale i mogą świadczyć o tym, że pacjent na coś choruje.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze