Zaloguj
Reklama

Zdrowie jamy ustnej a COVID-19: zaniedbania higieniczne mogą sprzyjać zakażeniu

Wirus
Fot. shutterstock
Wirus
(0)

COVID-19 to choroba, o której od 2020 roku nieustannie się mówi. Wspomina się zarówno o coraz to kolejnych wariantach koronawirusa, jak i o możliwych następstwach wywoływanej przez niego choroby. Nietrudno natknąć się na doniesienia o kardiologicznych czy neurologicznych powikłaniach COVID-19, dużo jednak trudniej trafić na informacje o związku tej choroby ze zdrowiem jamy ustnej. Takowa zależność – wbrew pozorom – zdecydowanie istnieje i nie jest ona tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Reklama

Pandemia COVID-19 zdecydowanie zmieniła współczesny świat – wymusiła ona od ludzkości funkcjonowanie w zupełnie innej rzeczywistości, jak i uwidoczniła rozmaite niedociągnięcia światowych systemów zdrowotnych. Początkowo pracowano przede wszystkim nad szczepionkami przeciwko COVID-19, obecnie uwaga wielu badaczy skupia się przede wszystkim na tym, jakie mogą być następstwa przebycia tej choroby. Dużo mówi się o powikłaniach ze strony układu nerwowego, krążenia czy o negatywnym wpływie schorzenia na zdrowie psychiczne, rzadziej porusza się natomiast temat wpływu COVID-19 na zdrowie jamy ustnej. Problem ostatecznie bywa bagatelizowany, w rzeczywistości jednak zdecydowanie warto się mu przyjrzeć.

Ogólnie zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, że przez pandemię COVID-19 najprawdopodobniej wzrosło rozpowszechnienie podstawowych problemów stomatologicznych, takich jak np. próchnica. Sytuacja spowodowana może być tym, że przez długi czas dostęp do opieki stomatologicznej był utrudniony, początkowo również sami pacjenci unikali wszelkich innych niż niezbędne wizyt u lekarzy, przez co część osób zaniechała uczęszczania na kontrolne wizyty do stomatologów.

Za dość ciekawe można uznać z kolei doniesienia o tym, że wpływ na ryzyko zakażenia się koronawirusem może mieć stan zdrowia jamy ustnej. Ogólnie patogen ten cechuje się powinowactwem do receptorów enzymu konwertującego angiotensynę (ACE2). Okazuje się, że u tych osób, które zaniedbują higienę jamy ustnej, liczba tych receptorów w jej obrębie może być zwiększona, przez co i ryzyko zakażenia wirusem i zachorowania na COVID-19 może być u nich zwiększone.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze