Zaloguj
Reklama

Zdrowie jamy ustnej u osób starszych

Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(0)

Wraz ze starzeniem się w jamie ustnej dochodzi do zmian (m.in. ubytki tkanki zęba) i to pod ich kątem powinno się dobierać odpowiednią formę pielęgnacji. Dowiedz się, jak to robić prawidłowo.

Reklama

Higiena jamy ustnej u pacjentów starszych nie różni się niczym od higieny młodszych pacjentów pod warunkiem, że uzębienie jest naturalne bądź ma się implanty zębowe. W pielęgnacji należy jednak uwzględnić specyfikę warunków jamy ustnej w tej grupie wiekowej.

Wraz z wiekiem pojawiają się m.in. zmiany w przyzębiu, jego zanik czy też redukcja brodawek dziąsłowych. W takim przypadku właściwa higiena powinna obejmować używanie szczoteczek międzyzębowych. W sytuacji gdy tylko część zębów jest naturalna, powinno się czyścić je w okolicy przydziąsłowej, stosując do tego szczoteczkę jednopęczkową.

Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się ubytków tkanki zęba, a także próchnicy korzeni zębów. Istotne jest, by myć zęby pastą zwierającą fluor, codzienne stosować nici dentystyczne oraz regularne odwiedzać stomatologa  wizyty powinny uwzględniać takie zabiegi, jak lakierowanie szyjek zębowych i korzeni lakierem fluorowym bądź chloroheksydynowym.

Pacjenci, którzy mają uzupełnienia protetyczne, powinni w pielęgnacji jamy ustnej kierować się rodzajem tych uzupełnień.

  • ruchome uzupełnienia protetyczne powinny być oczyszczane po każdym posiłku przy pomocy specjalnej szczoteczki do czyszczenia protez, a także przeznaczonej do tego pasty,
  • higiena implantów zębowych jest taka sama, jak zębów naturalnych.

Niezmiernie istotna w higienie jamy ustnej seniora jest także właściwa dieta, w której ograniczone jest spożycie cukrów prostych. W starszym wieku pojawia się problem związany z wysuszeniem błony śluzowej jamy ustnej  należy zrezygnować z ostrych potraw, które drażnią śluzówkę. Powinno się unikać także picia soków ze świeżo wyciśniętych owoców (ryzyko powstania nadżerek szkliwa).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze