Zaloguj
Reklama

Zęby dają oznaki stresującego życia

Autorzy: Małgorzata Dębska, InnovationPR
Nakładki na zęby
Fot. panthermedia
Nakładki na zęby
(0)

Współczesne tempo życia i codzienne, stresujące sytuacje dotykają już nie tylko ludzi sukcesu, ale również młodzież i dzieci. Stajemy przed presją wielu wyzwań, czasu i wyników. W konsekwencji jesteśmy ciągle zestresowani. Takie sytuacje wpływają na nasze zdrowie, pozostawiając ślad nie tylko na nerwach, ale również na całym organizmie. Długotrwałe działanie stresu oddziałuje również na zęby.

Reklama

W momencie pojawienia się sytuacji stresowych zwiększa się produkcja takich hormonów, jak kortyzol i katecholaminy, czyli na przykład adrenalina. Zostaje podniesiony poziom glukozy we krwi, przyspiesza tętno, rozszerzają się źrenice. Następuje większe ukrwienie serca i mózgu. Takie krótkotrwałe oddziaływanie na organizm bywa wręcz dobre dla zdrowia, ponieważ pobudza reakcje odpornościowe. Jednak kiedy stres się przedłuża, może doprowadzić do kłopotów i odbić się na stanie narządów wewnętrznych. Długotrwałe sytuacje stresujące mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia, m.in. chorobę wrzodową żołądka, chorobę wieńcową, zespół jelita drażliwego oraz nieprawidłowości w obrębie narządu żucia.

Osoby odczuwające napięcie psychosomatyczne, jakim jest stres, narażone są bardziej na choroby zębów. Stres powoduje zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi poprzez nieświadome napinanie mięśni narządu żucia. W taki sposób mózg radzi sobie z nadmiernym stresem, co powoduje obniżenie poziomu hormonów stresu, jednak w przypadku nieprawidłowego zgryzu zaciskanie zębów zwiększa ilość hormonów stresu. Ewolucyjnie pochodzi to od zwierząt: utrata zębów – utrata zdolności zdobycia pokarmu – wydzielanie hormonów stresu, które są też hormonami agresji umożliwiającymi skuteczniejszą walkę o pokarm.

W przypadku jamy ustnej dobrym ćwiczeniem w sytuacji stresowej jest wprowadzenie końca języka pomiędzy zęby. Warto również zastosować intensywny masaż mięśni policzków oraz skroni. Takie intensywne ćwiczenia przy zaciśniętych zębach z harmonijnym otwieraniem ust pomagają rozładować napięcie. Do terapii bruksizmu często wymagane jest także podejście interdyscyplinarne i połączenie leczenia psychologicznego ze stomatologicznym – mówi lek. Roman Borczyk.

W zależności od stopnia destrukcji zębów pod wpływem stresu dobierane są odpowiednie metody leczenia. W zaawansowanych przypadkach stosuje się wykonanie licówek lub koron, które pozwalają zniwelować niekorzystne już zmiany w uzębieniu.

Intensywne tempo życia, zachwianie proporcji pomiędzy pracą a życiem prywatnym to syndromy współczesnych czasów, które oddziałują na naszą jakość życia. Nie powinniśmy jednak zapominać o właściwym dbaniu o nasz organizm. Podczas codziennej gonitwy nie należy zapominać o właściwej higienie jamy ustnej – codziennym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów oraz regularnych wizytach u dentysty. Takie odpowiedzialne zachowania pozwolą uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej i wręcz katastrofalnych konsekwencji.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze